Wybory parlamentarne za pasem i chociaż oficjalnie nie znamy jeszcze ich terminu (najczęściej wymienia się datę o 15-tego października), to można śmiało stwierdzić, że kampania wyborcza ruszyła na dobre. Politycy prześcigają się w coraz to śmielszych obietnicach, a w mediach co chwila publikowane są świeże sondaże poparcia.
Niewątpliwie jesienne wybory Polaków będą miały swoje odzwierciedlenie w znajdujących się aktualnie na drugim planie wyborach samorządowych. I choć do nich pozostało nieco więcej czasu, już teraz na stronie LokalnaPolityka.pl możemy zapoznać się z ciekawymi szacunkami. Między innymi o tym, jakie szanse na utrzymanie się na samorządowym fotelu mają aktualni włodarze, możemy przeczytać w raporcie stworzonym przez Ogólnopolską Grupę Badawczą.
Punkty zmiany
- Nasze raporty to kompleksowy przegląd szans na zmianę Burmistrzów i Prezydentów miast w regionie oraz prognozy dotyczące wyników wyborów do Sejmiku, Sejmu i Senatu. Włodarze z największą szansą na zmianę czy wyniki i podział mandatów w okręgach to tylko niektóre dane, które znajdą Państwo w ponad 20-stronicowym szczegółowym raporcie - mówi Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Prezydenci i burmistrzowie otrzymują od agencji "punkty zmiany". Ich ilość uzależniona jest m. in. od wieku kandydata, tego czy wygrał w I turze, liczności mieszkańców gminy, a także, jeżeli nie jest to pierwsza kadencja, porównania ilości głosów z poprzednich wyborów. Na tej podstawie szacuje się szanse na reelekcję.
- Metodologia została opracowana na podstawie danych statystycznych oraz przeprowadzanych przez nas badań. Do jego opracowania wykorzystaliśmy dane z wyborów samorządowych, począwszy od 2002 roku, podczas których Polacy po raz pierwszy mogli wybrać prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach - czytamy na stronie LokalnaPolityka.pl.
Kotala zostanie na pokładzie?
Z wyniku raportu nie może być zadowolony Marek Chudoba. Burmistrz małopolskiego Czchowa zgarnął pełną pulę 100. możliwych do zdobycia punktów. Tym samym jego szansa na pożegnanie się ze stanowiskiem, przynajmniej według szacunków OGB, wynosi 100%. W województwie śląskim prym wiedzie Małgorzata Mańka-Szulik. Prezydentce przyznano 87. "oczek". Oznacza to 70% szans na zmianę włodarza w Zabrzu.
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala otrzymał 40. punktów zmiany, co daje mu 25% powodów do obaw przed ustąpieniem ze stanowiska po wyborach.
O ostatecznym wyborze prezydenta naszego miasta zadecydują chorzowianie. Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się 7, 14 lub 21 kwietnia.
Pełne kryteria punktacyjne oraz raport Stan Województw znajdują się pod adresem: lokalnapolityka.pl/stan-wojewodztw-raport-slaskie-i-malopolskie/.
Napisz komentarz
Komentarze