Kanał Regatowy to liczący 550 metrów długości zbiornik wodny mieszczący się w centralnej części Parku Śląskiego. Na jego środku znajduje się charakterystyczna wyspa, do której prowadzą dwa mostki. W ostatnim czasie jego działania, ze względów bezpieczeństwa, przewiązka łącząca jedną stronę kanału z drugą pozostawała nieczynna.
Niebawem wiele się zmieni i spacerowicze będą mogli w pełni korzystać z uroków akwenu. Trwa jego modernizacja, a już dziś możemy zobaczyć na jakim etapie znajdują się prace.
Nowe nabrzeża i remont kładek
- Stan dotychczasowych nabrzeży – zgodnie z ekspertyzą – nie pozwalał na nich doraźny remont, konieczne było ich usunięcie i zastąpienie nowymi. Nabrzeża mają blisko 3 km długości. W ich miejsce zostaną zamontowane prefabrykaty, a w pobliżu mostku beton będzie lany - dowiadujemy się w Parku Śląskim.
W najbliższym czasie wykonawca rozpocznie prace nad kładkami. Okazało się, że istnieje możliwość zastosowania technologii, dzięki której będzie je można wyremontować na miejscu, bez konieczności transportowania ich poza teren parku. To sprawi, że ta część inwestycji przebiegnie sprawniej.
Pod kładkami zamontowano specjalne podpory. Kładki będą podnoszone za pomocą siłowników. Remont będzie polegał na uzupełnieniu braków w żeberkach i pełnego odrestaurowania metalowej konstrukcji.
Kiedy drugi etap?
Po zakończeniu całej inwestycji Kanał Regatowy stanie się drożny i będzie z niego można przepłynąć do Dużego Stawu. Jest także dobra wiadomość dla miłośników kajaków i łódek - ponownie będą one dostępne.
Prace prowadzi wrocławskie konsorcjum dwóch firm: PBW Inżynieria i Probudowa. Pierwszy etap inwestycji, czyli remont nadbrzeży plus odmulenie kanału oraz wymiana mostków wraz z remontem wyspy ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku.
W następnej kolejności zostanie ogłoszony przetarg na drugi etap prac, czyli na stworzenie nowej nawierzchni wokół kanału i przeprowadzenie nasadzeń.
Projekt jest realizowany ze środków pochodzących z programu JESSICA, a jego wartość to ponad 17 mln zł. Według pierwotnych szacunków, na realizację całego zadania przewidziano 2 lata.
Źródło / fot. Park Śląski
Napisz komentarz
Komentarze