W godzinach 12-17 w sobotę na terenie przy Hali Kapelusz i wzdłuż deptaka przy remontowanym Kanale Regatowym odbędzie się wernisaż wystawy pod tytułem „Mowa serca: przez emocje do zrozumienia i jedności”.
Obrazy są dziełem młodzieży z Ukrainy, Niemiec i Polski uczestniczącej w artystycznym projekcie „Raise your voice through art". Organizatorem młodzieżowego spotkania jest Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” w Chorzowie.
Przez ostatnie dwa tygodnie prawie 30 nastoletnich „wyspaniałych artystów” pracowało pod kierunkiem katowickiego artysty malarza Pawła Sobczaka. W czasie projektu młodzież inspirowała się w swoich pracach takimi wartościami, jak: miłość, równość, wolność, różnorodność, jedność i tolerancja.
- Warsztaty miały na celu nie tylko rozwijanie umiejętności malarskich, ale przede wszystkim budowanie więzi emocjonalnych i poznawanie samego siebie. Jako główne tematy warsztatów, skupiliśmy się na wyrażaniu emocji, rozwoju osobistym i budowaniu swojej samooceny. Dzieci odkrywały moc sztuki jako narzędzia do wyrażania swoich najgłębszych uczuć i pragnień – mówi Paweł Sobczak.
Podczas warsztatów młodzież z Ukrainy, Niemiec i Polski angażowała się w dyskusje na temat wolności, równości i zrozumienia. W bezpiecznym i przyjaznym miejscu, jakim jest chorzowska „Wyspa”, ich uczestnicy czuli się swobodnie w wyrażaniu swoich myśli i podejmowaniu trudnych tematów. Często poruszali kwestie dotykające mniejszości, wojny i braku zrozumienia, ujawniając swoją wrażliwość i odwagę.
- Podczas wernisażu młodzież zaprezentuje swoje prace, które stanowią nie tylko wyraz artystycznej pasji, ale przede wszystkim autentyczną mowę ich serc. Wystawa stanie się przestrzenią, w której dzieci będą mogły opowiedzieć swoje historie, podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a przede wszystkim przypomnieć nam wszystkim o ważności ich głosów – przekonuje koordynatorka projektu Magdalena Sierotnik z chorzowskiej „Wyspy”.
- Z niecierpliwością wszyscy oczekujemy na nadchodzący wernisaż, który nie tylko uwieńczy naszą pracę, ale przede wszystkim otworzy drzwi do świata dziecięcej wyobraźni i mądrości. Niech to będzie czas, w którym dzieciom zostanie oddany głos, a my, jako społeczność, będziemy mogli uczyć się od nich i celebrować ich niezwykłą wrażliwość – dodaje Paweł Sobczak.
Organizatorem młodzieżowego spotkania jest Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” w Chorzowie, które od ponad 30 lat - wraz ze swoimi partnerami w Niemczech i Ukrainie - krzewi idee wzajemnego szacunku, zrozumienia i przyjaźni. Partnerami finansowymi projektu są Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.
Źródło / fot. Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa"
Napisz komentarz
Komentarze