Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, których celem jest promocja zainteresowań związanych z astronomią, badaniami kosmicznymi oraz naukami ścisłymi. Udział w nich biorą 5-cio osobowe reprezentacje wyłonione na podstawie wyników olimpiad narodowych lub konkursów astronomicznych, które muszą zmierzyć się z rozwiązywaniem zadań teoretycznych, analizą danych astronomicznych, jak również przeprowadzeniem obserwacji astronomicznej.
Olimpiada ta organizowana jest od 2007 roku w różnych krajach. W 2011 roku odbyła się ona w Polsce, teraz stanie się to ponownie.
Planetarium Śląskie znów gospodarzem wydarzenia!
W miniony piątek w Planetarium Śląskim odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 16. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki. Miejsce to nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie tutaj odbędą się tegoroczne zmagania.
- Cieszę się, że możemy tu być po raz kolejny, po dwunastu latach. Podczas ostatniej olimpiady, która odbywała się w Planetarium Śląskim, byłem jednym z liderów i uznaliśmy, że olimpiada powinna być organizowana właśnie w ten sposób. Tym razem będzie więcej uczestników, nowoczesna infrastruktura i jesteśmy przekonani, że ta edycja olimpiady w zmodernizowanym Planetarium Śląskim okaże się sukcesem – mówi Aniket Sule, prezydent Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.
Organizowana w 2011 roku Olimpiada zgromadziła 26 reprezentacji. Tym razem liczba ta podwoi się. Udział w zaplanowanym w dniach 10-20 sierpnia wydarzeniu weźmie 265 zawodników i 140 liderów z aż 53 krajów!
- To będzie wydarzenie, dzięki któremu o Planetarium Śląskim dowiedzą się tysiące ludzi na całym świecie. To wspaniała promocja dla nas i całego regionu - podkreśla Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze