Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą wiele działań, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Odbywają się one cyklicznie i ukierunkowane są na zwalczanie konkretnych zagrożeń.
Tym razem policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzili działania "Trzeźwość", które miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego maksymalnej ilości kierujących pojazdami mechanicznymi, będących pod wpływem alkoholu.
Podczas działań stróże prawa przebadali kilkuset kierowców. Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań.
- Trzech kierowców wsiadło za kierownicę na "podwójnym gazie". Badania trzeźwości u mężczyzn, mieszkańców Chorzowa i Katowic wykazały stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u jednego z nich sięgnęła 1 promila. Dodatkowo w rękach mundurowych znalazł się 33-latek z Bytomia, który przewoził w samochodzie amfetaminę - dowiadujemy się w chorzowskiej Komendzie Miejskiej Policji.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.
- Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,10 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po użyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny kierowca, przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - przypomina mł. asp. Karol Kolaczek, rzecznik prasowy KMP w Chorzowie.
Także kierowcy będący pod wpływem narkotyków muszą liczyć się z podobnymi konsekwencjami. Dodatkowo samo posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych jest zabronione. W zależności od ich ilości można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze