Zaplanowane na 20 sierpnia wydarzenie rozpocznie się od obrzędu odtworzonego przez grupę Bojszowianie. Zespół folklorystyczny wraz z wszystkimi, którzy przybędą tego dnia do Skansenu, wyruszy barwnym korowodem dożynkowym spod chałupy z Bykowiny pod kościół, gdzie odprawiona zostanie msza święta. Zaraz po niej zespół przejdzie pod scenę, tam też odbędzie się wyjątkowy koncert piosenek i pieśni ludowych.
Pozostałe atrakcje rozmieszczone będą na terenie całego Muzeum. W spichlerzu z Wojkowic będzie można wykonać kotyliony dożynkowe, natomiast w chałupie ze Zborowskiego kwiaty z bibuły, które posłużą do przyozdobienia dożynkowego wozu.
- W trakcie imprezy będzie okazja zwiedzenia Młyna z Imielina, gdzie goście wydarzenia poznają różne rodzaje zbóż oraz sprzętów używanych w rolnictwie. Dla uczestników uruchomione zostaną maszyny znajdujące się w młynie wodnym z Imielina – śrutownik żarnowy oraz mlewnik walcowy. Tego dnia goście Skansenu będą mogli także wejść do środka wiatraka z Grzawy, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających - wymieniają organizatorzy.
Tradycyjnie już, nie zabraknie warsztatów robienia podpłomyków ze świeżo zmielonej w żarnach mąki. Ponadto odbędą się warsztaty przypominające o wierzeniach dotyczących ziół oraz ich wszechstronnym zastosowaniu w medycynie ludowej, kuchni oraz pielęgnacji urody.
- W chałupie z Kaliny, gdzie mieści się ekspozycja zielarki odbędzie się prezentacja ziołowych naparów połączona z quizem o ziołach dla najmłodszych. Nasi goście dowiedzą się do czego w medycynie służyły poszczególne zioła, w jaki sposób przyrządzano leki, wywary, wyciągi, nalewki czy maści. Podczas imprezy zaprosimy dzieci na warsztaty tworzenia zielników – na przygotowanych arkuszach będzie można wyklejać gałązki poszczególnych ziół. Chętni, którzy chcą wykonać wyjątkowe ozdoby mogą zapisać się na odpłatne warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów - dodają w Skansenie.
Jako że wydarzenie ściśle nawiązuje do tradycji dożynkowych, spodziewać możemy się także suto zastawionego stołu, o który zadbają panie z kół gospodyń z Rajczy i Stolarzowic. Dodatkową atrakcją będzie z kolei kiermasz z rękodziełem, ziołami oraz miodami.
Początek wydarzenia o godz. 13:00! Wejście możliwe w ramach biletu wstępu do Muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze