Jednym z projektów, które w 2020 roku zostało wybrane w chorzowskim Budżecie Obywatelskim, było zadanie pn. "Śladem dwóch hut - hutniczy szlak spacerowy". Zakładało ono realizację kulturowego szlaku hutniczego obejmującego obszar pomiędzy Hutą Batory a Hutą Kościuszki, gdzie powstać miało kilkanaście murali upamiętniających pracę wielu pokoleń hutników z chorzowskich zakładów. Wspomnianym malowidłom towarzyszyć miały tablice informacyjne wyjaśniające wybór lokalizacji i ich znaczenie dla byłych pracowników hut. Szlak tym samym miał stać się pretekstem do międzypokoleniowego dialogu i organizacji spacerów tematycznych dedykowanym dwóm chorzowskim hutom, bez których Chorzów wyglądałby dziś zupełnie inaczej.
Murale powstaną już wkrótce. Będzie ich jednak nieco mniej
Zapewne wielu chorzowian, którzy 3 lata temu wybrali ten projekt, zastawia dlaczego nie został on jeszcze zrealizowany. Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miasta.
- Zadanie z Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku realizowane będzie dopiero teraz, ponieważ wybór odpowiednich kamienic, które są powiązane z hutnictwem, ocena stanu technicznego budynków oraz uzyskanie wszelkich zgód wymagała czasu - wyjaśnia Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów - Z upływem czasu koszty wykonania muralu znacząco wzrosły, w związku z czym ograniczono liczbę wykonania murali z 12 do 4 - dodaje Adamczyk.
Murale powstaną w czterech lokalizacjach (tj. Rynek 7, Mielęckiego 29, 16 Lipca 14, Armii Krajowej 49) ustalonych przy wsparciu i w konsultacji z chorzowskim magistratem, PGM Chorzów oraz Muzeum Hutnictwa, któremu to powierzono realizację zadania.
Trwa konkurs na projekt murali
W ostatnim czasie Muzeum Hutnictwa ogłosiło postępowanie konkursowe dotyczące wykonania projektu murali.
- Konkurs skierowany jest do osób prawnych oraz do pełnoletnich osób fizycznych posiadających udokumentowane doświadczenie w projektowaniu i realizacji murali, w szczególności do podmiotów gospodarczych świadczących usługi projektowania i wykonania murali artystycznych, artystów plastyków, absolwentów uczelni plastycznych - zaznaczają w Muzeum.
Oprócz projektów, uczestnicy konkursu zobowiązani są do przesłania kompletu dokumentów, tj. poprawnie wypełnionej Karty Zgłoszeniowej, klauzuli informacyjnej RODO oraz wykazu zrealizowanych tożsamych usług na adres [email protected] w terminie do 25 sierpnia do godz. 15:00.
Nagrodę główną w konkursie stanowi udzielenie zwycięzcy zamówienia na usługę wykonawstwa czterech murali na podstawie projektów stanowiących część zgłoszenia wybranego w konkursie jako najkorzystniejsze.
Szczegóły dotyczące konkursu oraz wszystkie niezbędne dokumenty można znaleźć >>TUTAJ<<.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze