Marszałkowski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych, w ramach której mieszkańcy mogą zadecydować na co przeznaczyć część wydatków budżetu województwa. Zgłoszone przez nich pomysły przechodzą weryfikację, a zaraz po niej Zarząd Województwa Śląskiego ogłasza listę zadań dopuszczonych do głosowania. W tym roku na liście znalazło się ich 113, z czego 31 dotyczy puli EKO, a 82 puli REGIO.
Wśród nich projekty związane z Chorzowem!
Podobnie jak w poprzednich edycjach, pośród wszystkich zadań dopuszczonych do głosowania, znalazło się kilka tych, które bezpośrednio dotyczą Chorzowa. W tym roku jest to 5 zadań - ich nazwę i dokładny opis podajemy poniżej:
- Woliera dla kotów argentyńskich w Śląskim zoo - Prisca i Messi w nowym domu (pula EKO)
Budowa nowej woliery ekspozycyjnej połączonej tunelem (nad alejką i głowami odwiedzających) z budynkiem, w którym przebywają sajmirki nie tylko poprawi dobrostan osobników, ale też zapewni im całoroczne, stałe miejsce przebywania. Dodatkowym atutem, tym razem dla gości zoo, będzie możliwość dokładnej obserwacji i lepszego poznania tych wyjątkowych kotów.
- Parkowy zakątek przygody - Plac zabaw przy Alei Leśnej w Parku Śląskim (pula EKO)
Zakątek o powierzchni około 1300 m2 planowany jest we wschodniej części Parku, w sąsiedztwie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W ramach projektu ma powstać tam ogrodzony plac zabaw z linarium, karuzelą, trampolinami, huśtawkami, piaskownicą oraz zjeżdżalnią. Proponowany pod plac zabaw teren będzie w całości zagospodarowany, wyrównany, zostanie w nim zrewitalizowana zieleń, pojawią się też nowe nasadzenia. Obiekt ma być ogólnodostępny, ogrodzony i przystosowany do pobytu osób ze szczególnymi potrzebami.
- Eko-warsztat w Planetarium (pula EKO)
Celem projektu jest rozbudowa bazy dydaktycznej Planetarium Śląskiego o eko-laboratorium. Ma to być miejsce, w którym młodzież będzie uczyć się o świecie i potrzebie jego poszanowania, korzystając przy tym z nowoczesnego sprzętu. Laboratorium oscylować będzie wokół jednego z największych problemów dzisiejszego świata, czyli nagromadzenia w środowisku plastiku, a głównym celem powstania pracowni jest pokazanie możliwości recyklingu plastiku, w tym przypadku w ramach technologii druku 3D.
- BO liczy się życie! Zakup i montaż defibrylatorów na terenie Parku Śląskiego (pula EKO)
Defibrylator AED to sprzęt medyczny analizujący rytm serca, wyłapując nieprawidłowości w pracy serca podejmuje decyzje o konieczności defibrylacji, czyli impulsie elektrycznym przywracającym prawidłowy rytm. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z prowadzoną resuscytacją krążeniowo - oddechową, jest jedynym sposobem na uratowanie życia. Zadanie polega na zakupie i montażu defibrylatorów AED, które wymiernie wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego.
- Eko-seans. Seans dydaktyczny w Planetarium Śląskim przy współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym (pula REGIO)
Seans stanowić będzie spacer po niebie w poszukiwaniu "zwierzęcych" gwiazdozbiorów i ich pierwowzorów – żywych zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Kierowany on będzie do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi. Ze względu na specyfikę projektu oraz ogólną dostępność Planetarium, dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców naszego województwa i nie tylko.
Oprócz wyżej wymienionych zadań, na liście podregionu 5, czyli obejmującego miasta na prawach powiatu takie jak: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze, znajduje się również kilka projektów, które dotyczą jednocześnie kilku miast, w tym również naszego. Mowa o takich zadaniach jak:
- Aktywni, zdrowi, bezpieczni - zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki
- Jak zostać biathlonistą? (cykl popularyzujący tę dyscyplinę)
- Śląsk - moja mała Ojczyzna (cykl zajęć z edukacji obywatelskiej)
- Orkiestra w miasta! Koncerty plenerowe angażujące społeczność lokalną miast i miasteczek
Jak oddać głos?
Głosowanie na poszczególne projekty odbywa się zarówno elektronicznie - na stronie bo.slaskie.pl, jak również papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (lista lokalizacji urn dostępna jest >>TUTAJ<<). Każdy mieszkaniec województwa może przyznać po jednym punkcie dla zadań zgłoszonych w puli EKO oraz REGIO. Ze względu na to, że głosować można tylko jeden raz - podczas jednej sesji logowania należy wybrać zadania z obu pól.
Głosowanie potrwa do 12 września. Jego wyniki poznamy w październiku.
Napisz komentarz
Komentarze