2 września 1873 roku w ówczesnych Górnych Hajdukach uruchomiona została Huta Bismarck (od 1933 roku nazywana Hutą Batory), która niezaprzeczalnie wpłynęła zarówno na kształt dzielnicy Batory, jak również całego dzisiejszego Chorzowa. Teraz, po 150 latach od tego wydarzenia, Muzeum Hutnictwa chce zaprosić wszystkich do wspólnego świętowania.
Podczas zaplanowanej na 9 września uroczystości pn. "150 LAT W KORONIE. Jubileusz Huty Batory" czekać nas będzie niemal 70 atrakcji o charakterze artystycznym, naukowym, społecznym oraz edukacyjnym. Gwoździem programu będzie natomiast odgrywana po raz pierwszy w historii inscenizacja tradycyjnego hutniczego wesela, w którym udział weźmie blisko 100 aktorów i inscenizatorów. Oparte na zbiorach Adolfa Dygacza oraz fragmentach "Wesela na Górnym Śląsku" Stanisława Ligonia widowisko stanie się pretekstem do prezentacji tradycji i obyczajów związanych z uroczystością zaślubin i wesela, jakie organizowano na początku XX wieku wśród robotników.
– Rozpoczniemy tradycyjnie od Polterabend. Wszystkich naszych gości zapraszamy do zebrania ze sobą porcelany, którą będziemy mogli wspólnie potłuc na szczęście młodej parze! – zachęca Marlena Hermanowicz, kierowniczka Działu Edukacji i Interpretacji w Muzeum i jednocześnie reżyserka inscenizacji. – Uczestnicy wydarzenia niech przygotują się na stawianie bram, wspólne śpiewy i tańce. Zatańczymy trojoka, krzyżoka, szpacyr polkę i tyrolinkę. Wygodne buty będą bardzo wskazane. Nie obejdzie się też bez wzruszeń, wszak według zapisów Dygacza pani młoda w hutniczym weselu to sierota – uzupełnia Marlena Hermanowicz.
Program inscenizacji przewiduje wspólną wędrówkę z Młodymi i uczestnictwo w pięciu odsłonach widowiska, takich jak: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele oraz oczepiny, które odbędą się w hutniczej scenerii, ustrojonej kwiatami. Widowisku towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec, jak również prezentacja tradycyjnych strojów śląskich.
Jednoaktówka po śląsku wśród jubileuszowych niespodzianek!
Kolejną z przewidzianych podczas świętowania atrakcji, będzie występ Teatru Reduta Śląska, który to premierowo przeczyta napisaną przez Bożenę Donnestag jednoaktówkę po śląsku pt. "Info na Batorym. Jak Florek zostoł hutnikiem".
- Zaproponowanie napisania sztuki przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. To wyzwanie naprawdę trudne, ale jednocześnie sprawiło mi wiele radości. Mam też nadzieję, że perypetie świętych i chłopca z Hajduk, Florka, przedstawione w jednoaktówce, wprowadzą czytelników w atmosferę radości i przyniosą dawnym hutnikom wspomnienia związane z pracą w hucie - podkreśla autorka.
Wstęp na całe wydarzenie wolny. Jego dokładny program już wkrótce będzie dostępny na stronie Muzeum Hutnictwa.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze