Międzynarodowy Festiwal G.G. Gorczyckiego już na stałe wpisał się w artystyczny kalendarz imprez organizowanych w naszym województwie. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje on swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów i zainteresowanie tysięcy słuchaczy - nie inaczej będzie tym razem!
Podczas 18. edycji wydarzenia wystąpią m.in. takie zespoły jak: Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Kwintet Śląskich Kameralistów, Warsztatowy Chór Chórtowni oraz Fortis Quartet, a także wybitni polscy soliści i dyrygenci, wśród nich: Łukasz Długosz, Piotr Baron, Anna Szostak czy Marek Wroniszewski. Zgodnie z tradycją Festiwalu, wykonywane podczas niego utwory nawiązywać będą do myśli przewodniej, stanowiącej inspirację dla realizowanych idei artystycznych. W tym roku są to "Ewolucje".
- Festiwal chce pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. Ewolucja jest zjawiskiem ciągłym, to powolne zmiany, które wpływają na rozwój społeczny, kulturowy, artystyczny. W trakcie ewolucji pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów - zdradzają organizatorzy.
18. Festiwal Gorczycki zostanie zainaugurowany 2 września i potrwa do 1 października. W sumie zaplanowano 11 koncertów, które odbędą się w 7 miastach tj.: w Bytomiu, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Chorzowie, Raciborzu oraz Świętochłowicach.
Co przygotowano w naszym mieście?
16 września, godz. 18:00 - Muzeum Hutnictwa
Podczas pierwszego z chorzowskich koncertów będziemy mieli okazję usłyszeć zespół Fortis Quartet, który sięgnie m.in. po melodie słowiańskie, rumuńskie tańce ludowe, muzykę klezmerską i pełne argentyńskiego temperamentu tango, a więc motywem przewodnim będzie tu nie tylko ewolucja folkloru, ale też tańca jako formy muzycznej. W programie przedstawione zostaną suity i zbiory ukazujące to, jak melodie, które niegdyś towarzyszyły ludziom na co dzień, stały się inspiracją do stworzenia efektownych form muzycznych.
- Sam skład wykonawczy oraz opracowania, po które sięgną zaproszeni klarneciści, będą kolejnym przejawem owej ewolucji. Zabrzmią dzieła, które w większości powstały w innej instrumentacji, a historia oraz potrzeba szerzenia ich na większą skalę wymogły stworzenie nowych opracowań – nie mniej ciekawych, a wręcz prezentujących zupełnie nowe oblicze znanych utworów - komentują w Muzeum Hutnictwa.
Wstęp na koncert możliwy jest z bezpłatną wejściówką. Można ją odebrać w kasie w godzinach pracy Muzeum lub zarezerwować telefonicznie pod numerem 32 704 96 31.
Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia dostępne są >>TUTAJ<<.
17 września, godz. 18:00 - Chorzowskie Centrum Kultury
Następnego dnia czeka nas kolejny koncert. Tym razem na scenie zaprezentuje się Polska Orkiestra Sinfonia luventus im. Jerzego Semkowa, a towarzyszyć jej będą dyrygent Marek Wroniszewski, flecista Łukasz Długosz oraz saksofonista Piotr Baron. Występ pt. "Beethoven. Symfonia losu" rozpocznie słynna Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, która zamiast na organach - zabrzmi w symfonicznej odsłonie za sprawą instrumentacji dokonanej przez Adama Wesołowskiego.
- Jego autorstwa wysłuchamy również w malowniczej kompozycji Archaniołowie, która po warszawskiej premierze zyskała wspaniałe recenzje uznając niniejszą kompozycję, jako jedno z najlepszych dzieł ostatnich lat. Inspiracją do stworzenia kompozycji była chęć uchwycenia komunikacji człowieka z tytułowymi Archaniołami. Jest ona zobrazowana w trzech częściach, opisujących sposób porozumiewania się z nimi przez człowieka: za pomocą medytacji (część I), modlitwy (część II) i rytuału (część III) - zapowiadają w Chorzowskim Centrum Kultury.
Całość dopełni najbardziej osławiona w historii muzyki symfonia ze słynnym motywem losu. To Symfonia nr 5 Ludwiga van Beethovena, która zostanie wykonana przez znakomitą warszawską orkiestrę, występującą na wielu estradach koncertowych w Polsce i za granicą.
Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia oraz bilety w cenie 40 zł dostępne są >>TUTAJ<<.
Fot. Gorczycki Festiwal
Napisz komentarz
Komentarze