Schemat jest dość prosty. Zwyczaj tzw. "Zawieszonej Kawy" narodził się w Neapolu i polega on na zakupie dodatkowej filiżanki kawy dla osoby, która o taką poprosi. Z czasem popularne stało się "zawieszanie" bogatszych posiłków, pełnych obiadów czy nawet... biletów do teatru!
Celem działania jest wsparcie osób, które w danym momencie znajdą się w potrzebie. Dzięki ludziom dobrej woli, skorzystają z tego najbardziej potrzebujący. Ale nie tylko do nich skierowane jest to rozwiązanie.
O co chodzi? Zaopatrując się w produkty spożywcze w jednej z chorzowskich piekarni spod szyldu Kristof, można zakupić jakiś wyrób, ale go nie odbierać. Po poinformowaniu o tym obsługi, dowód zakupu odwieszamy na przeznaczoną do tego tablicę. Osoba, która będzie miałą taką wolę, może paragon wymienić na opłacone wcześniej np. pieczywo.
- Ta akcja jest kierowana również do osób, które może nie chcą korzystać z pomocy instytucjonalnej, znajdują się w takiej chwilowej potrzebie - tłumaczy naszemu reporterowi Łukasz Ściebiorowski.
Rozwiązanie wydaje się korzystne dla każdej ze stron. W łatwy i przystępny sposób można pomóc komuś z najbliższego otoczenia, nawet nie wchodząc z nim w bezpośredni kontakt. Ktoś kto chce skorzystać z takiej pomocy, nie powinien napotkać większych trudności.
Akcja może mieć sukces tylko dzięki osobom dobrej woli, które chcą się podzielić dobrem. Łukasz Ściebiorowski zachęca do wzięcia w niej udziału. Warto także podkreślić, że beneficjentem Paragonu Dobroci może być każdy, niezależnie od wieku i przyczyn.
- To może być np. dziecko, które zapomniało śniadania do szkoły i będzie mogło sobie taki paragon wymienić na bułkę. Osoby które pracują w tych miejscach, pewnie znają najbliższe otoczenie i mogą też zachęcać, aby z tej formy skorzystać - mówi radny Piekar Śląskich.
Akcja Paragon Dobroci w Chorzowie prowadzona jest w piekarniach Emilia Kristof, mieszczących się przy ulicach Krzyżowej 4, Stefana Batorego 64 oraz Wolności 45. Niewykluczone, że niebawem zostanie ona poszerzona o kolejne lokalizacje.
Napisz komentarz
Komentarze