Z okazji swojego 465-lecia, Poczta Polska prowadzi szereg działań związanych z obchodami tej rocznicy. Wśród najważniejszych należy wymienić m.in. cykl filmów o pracownikach, spot reklamowo-wizerunkowy czy też specjalną emisję znaczka w wersji cyfrowej.
Inną, równie ciekawą inicjatywą, była organizacja konkursu na najpiękniejszą placówkę pocztową, którą to mieli okazję wybrać sami pracownicy Poczty.
- Wszystkie Regiony Sieci zostały poproszone o wytypowanie maksymalnie dwóch placówek pocztowych ze swojego regionu, które uznały za najładniejsze. Do konkursu zgłoszono 34 placówki pocztowe z wszystkich Regionów - przekazało biuro prasowe Poczty Polskiej.
W pierwszym etapie, pocztowcy mogli oddać swój głos na jedną spośród wszystkich zgłoszonych placówek. Następnie wyłonione zostały trzy obiekty z największą ilością głosów i na tej też podstawie dokonano ostatecznego wyboru.
Trzecie miejsce z wynikiem 31% głosów zdobył Urząd Pocztowy Warszawa 40, drugie miejsce i 33% głosów należy do Urzędu Pocztowego Gdańsk 50, natomiast pierwsze miejsce a tym samym tytuł najpiękniejszej placówki pocztowej trafił do Urzędu Pocztowego Chorzów 1 z RS Katowice, który to otrzymał aż 36% głosów!
Zwycięski obiekt, reprezentowany przez Naczelnika, zostanie uhonorowany podczas nadchodzących obchodów Dnia Łącznościowca, które odbędą się 13 października w Katowicach. Wtedy też Zarząd Poczty Polskiej wręczy nagrodę niespodziankę przeznaczoną dla pracowników tej placówki.
Historia Urzędu Pocztowego Chorzów 1
Działka pod budowę poczty została zakupiona w 1885 roku na zlecenie Kaiserlich Deutsches Postamt in Königshütte. Wielki gmach na planie litery U, łącznie z wieżą, został wzniesiony już 7 lat później, a zatem w zaledwie rok od rozpoczęcia jego budowy.
Cechą charakterystyczną tego neogotyckiego budynku jest jego dwukondygnacyjność oraz dwuspadowy dach. Niewątpliwym atutem, dodającym pięknego stylu, jest trójkondygnacyjna ośmiokątna wieża zwieńczona charakterystycznym ażurowym, kopulastym hełmem z iglicą, pełniącą rolę klatki schodowej. Dawniej pod owym hełmem umiejscowiony był napowietrzny system telekomunikacyjny, co na końcówkę XIX wieku było bardzo nowoczesnym architektonicznym rozwiązaniem.
Budowa gmachu poczty przy ul. Wolności była odpowiedzią na coraz to większą liczbę wysyłanej korespondencji oraz przesyłek. W wyniku rosnącego zapotrzebowania na usługi pocztowe, w 1911 roku budynek rozbudowano wzdłuż ul. Pocztowej. Doposażono go wtedy o dodatkowe skrzydło.
Powojenna historia tego budynku rozpoczyna się 1 lutego 1945 roku, kiedy to stał się siedzibą chorzowskiego Obwodowego Urzędu Poczty. Gmach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze