Dlaczego konsumenci wybierają kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowym jest jednym z najbardziej popularnych kredytów oferowanych przez banki. Konsumenci bardzo chętnie korzystają z tej formy finansowania, głównie ze względu na możliwość wykorzystania środków na dowolny cel. Jeśli skorzystasz z kredytu gotówkowego, pieniądze możesz wydać na dowolny zakup lub usługę. Kredyt gotówkowy jest oprócz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Na ogół konstruowany jest w taki sposób, żeby zaspokoić potrzeby konsumenta, przy jednoczesnym zysku dla banku.
Kolejną zaletą kredytu gotówkowego jest możliwość zaciągnięcia go na okres dostosowany do potrzeb konsumenta i kwoty zobowiązania. Dobrze dobrana wysokość kredytu pozwala na jego terminową spłatę bez konieczności wprowadzania oszczędności w budżecie domowym.
Przeważnie konsumenci w ciągu całego swojego życia zaciągają kilka kredytów gotówkowych. Po zaspokojeniu jednej potrzeby kredytobiorca ponownie zwróci się do banku o nowe środki. To między innymi dlatego, bankom zależy na owocnej współpracy. Jeżeli klient będzie zadowolony z obsługi i wysokości pierwszego kredytu gotówkowego, z pewnością chętniej sięgnie po kolejny produkt w tej samej instytucji.
Jakim konsumentom banki chętnie udzielają kredytów?
Jakim trzeba być konsumentem, aby bank chętnie udzielił ci kredytu gotówkowego? Jak niemal przy każdym złożonym pytaniu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od samego banku i od grupy docelowej, do której bank kieruje swoje usługi. Niemniej jednak jest zespół cech i atrybutów, których poszukują w swoich klientach wszystkie banki. Jakie to cechy?
Z pewnością każdy bank szuka klienta, który osiąga wysokie dochody, spłaca zobowiązania terminowo i korzysta z wielu produktów jednego podmiotu. Czyli innymi słowy, idealnym klientem jest taki konsument, dzięki któremu bank będzie w stanie zarobić szybko, dużo i bez zbędnych kłopotów.
Skąd jednak banki wiedzą, czy wnioskodawca spełnia te „wymarzone” kryteria? Już na etapie składania wniosku, bank weryfikuje zdolność kredytową konsumenta, czyli możliwość wywiązania się z terminowej spłaty kredytu. Jak? Konsument zainteresowany kredytem w pierwszej kolejności wypełnia wniosek kredytowy. Niezależnie od tego, czy formularz wypełnia się przez Internet, czy w placówce banku, pytania będą takie same. Na ogół dotyczą wysokości osiąganych dochodów, liczby osób, będących na utrzymaniu wnioskodawcy, a także wysokości i liczby spłacanych obecnie zobowiązań. Na tej podstawie bank wstępnie szacuje, jakimi środkami na spłatę dysponuje potencjalny klient.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie baz informacji kredytowej i baz dłużników. Każdy bank i każda firma pozabankowa zobligowane są do sprawdzania wnioskodawców w przynajmniej jednej bazie informacji kredytowej. Na podstawie spływających z baz informacji bank wie, z jakim typem konsumenta ma do czynienia. Jeśli konsument nie wywiązywał się ze spłaty wcześniejszych pożyczek i kredytów, ma nieuregulowane należności lub inne długi, jego wniosek zostanie odrzucony. Wówczas jedyne co może zrobić konsument, jest skorzystanie z pożyczki od rodziny lub może szukać pożyczki społecznościowej, przy której historia kredytowa nie zawsze jest sprawdzana.
Jeżeli jednak wnioskodawca wszystkie swoje zobowiązania spłacał terminowo, bank może jeszcze zażądać dodatkowych dokumentów. Jeżeli zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach potwierdzą deklarowaną kwotę dochodu, konsument otrzyma pozytywną decyzję kredytową.
Z jakimi promocjami kredytów gotówkowych można się spotkać?
Banki przeważnie kierują swoje promocyjne oferty do klientów niskiego ryzyka, czyli mniej więcej do osób opisanych powyżej. Nie da się ukryć, że osoby z wysoką zdolnością kredytową i dobrą historią spłat swoich zobowiązań mają również możliwość negocjowania warunków umowy. Niemniej jednak nawet jeśli nie osiągasz bardzo wysokich dochodów, ale potrafisz gospodarować swoimi finansami i nie jesteś zadłużony, bank z chęcią udzieli ci kredytu.
Bardzo często promocje kierowane są do nowych klientów danego banku. Wówczas możesz się spodziewać obniżenia oprocentowania kredytu lub rezygnacji banku ze swojej prowizji. Jednak zanim zdecydujesz się na super ofertę, dokładnie się z nią zapoznaj. Niekiedy, aby promocja została zrealizowana, należy spełnić określone warunki, np. trzeba dodatkowo założyć rachunek bankowy lub wymagane jest ubezpieczenie kredytu.
Z drugiej strony, będąc stałym klientem banku, możesz spodziewać się telefonu od konsultanta z propozycją wyjątkowo korzystnego kredytu, stworzonego specjalnie dla ciebie. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy, sprawdź, czy kredyt faktycznie jest na korzystniejszych warunkach. Pamiętaj o tym, aby z produktów finansowych korzystać jedynie wówczas, gdy faktycznie są ci potrzebne dodatkowe pieniądze. Więcej informacji o bezpiecznym pożyczaniu znajdziesz na stronie internetowej everlike.pl.
Jak powinno się weryfikować promocje bankowe?
Zanim zdecydujesz się skorzystać z promocyjnej oferty banku, sprawdź rankingi kredytów. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze wpisywać te same parametry (kwotę kredytu, okres kredytowania i swoje dochody). W przeciwnym razie otrzymane wyniki nie będą wymierne.
Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jednym z podstawowych wskaźników świadczących o atrakcyjności kredytu jest niskie RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania poinformuje cię, ile faktycznie wynosi oprocentowanie kredytu wraz z wszystkimi dodatkowymi kosztami w skali roku. Dodatkowo możesz również zestawić ze sobą całkowity koszty kredytu – czyli kwotę, ile wyniesie cię pożyczenie środków z banku. Nie bez znaczenia pozostają warunki, jakie należy spełnić, aby kredyt otrzymać. Możliwe, że bank zrezygnował z prowizji, ale będziesz musiał założyć rachunek bankowy, którego koszty rekompensują bankom tę finansową stratę. Na ogół rachunek będzie generował dodatkowe koszty. Jeżeli oferta banku jest interesująca i nie niesie za sobą dodatkowych kosztów, zwróć również uwagę na czas trwania promocji. Na ogół promocje mają określony i dość krótki termin ważności.
Podsumowanie
Jeżeli chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego, warto, abyś poświecił nieco czasu, na szukanie odpowiedniego produktu. Niekiedy warto również udać się do placówek różnych banków, by wynegocjować korzystniejszą ofertę indywidualną. Rozmowa z pracownikiem banku i przedstawienie mu swoich oczekiwań, a także swojej sytuacji materialnej pozwoli ci na dokładne dopasowanie produktu do twoich potrzeb. Pamiętaj o tym, aby przed podpisaniem umowy dokładnie się z nią zapoznać. Możliwe, że niektóre jej zapisy będą cię obligowały do wykonania pewnych kroków, które pozwolą na skorzystanie z oferty.
Zanim jednak dotrzesz do tego kroku, oblicz, jaka kwota wystarczy na zaspokojenie twoich potrzeb. Zbyt wysoka kwota kredytu będzie sporym obciążeniem dla budżetu domowego.
Napisz komentarz
Komentarze