Kanał Regatowy to liczący 550 metrów długości zbiornik wodny mieszczący się w centralnej części Parku Śląskiego. Na jego środku znajdowała się charakterystyczna wyspa, do której prowadziły dwa mostki, jednak w ostatnim czasie swojego działania, ze względów bezpieczeństwa, przewiązka łącząca jedną stronę kanału z drugą pozostawała nieczynna.
Na szczęście niebawem sporo się zmieni, a spacerowicze będą mogli w pełni korzystać z uroków akwenu. Od kilku miesięcy prowadzona jest modernizacja, której efekty widoczne są gołym okiem.
Jak postępują prace?
Wykonawca zamontował niemal wszystkie nowe nabrzeża wykonane z prefabrykatów, a podkreślić należy, że całość to prawie 3-kilometrowy odcinek. Przygotowano też podpory i rusztowania przy kładkach dla pieszych.
- Kładki będą remontowane na miejscu. Ze stalowych elementów znikną ślady korozji i zostaną zabezpieczone przed szkodliwymi działaniami niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cała konstrukcja zostanie wzmocniona. Ziemia, którą wykopano zza ścian nabrzeży zostanie uzdatniona i wykorzystana przy dalszych pracach. Aktualnie teren jest wyrównywany. Kanał Regatowy jest także osuszany na bieżąco, tak aby prace remontowe nie musiały być wstrzymywane - dowiadujemy się w Parku Śląskim.
Rewitalizacja Kanału Regatowego odbywać się będzie w dwóch etapach. Pierwszy, zakładający remont nadbrzeży, odmulenie kanału, wymianę mostków i remont wyspy, ma zakończyć się jeszcze w tym roku. W następnej kolejności zostanie ogłoszony przetarg na drugi etap prac, czyli na stworzenie nowej nawierzchni wokół kanału i przeprowadzenie nasadzeń.
Projekt realizowany jest ze środków pochodzących z programu JESSICA, a jego wartość to ponad 17 mln zł. Według pierwotnych szacunków, na realizację całego zadania przewidziano 2 lata.
Fot. Park Śląski
Napisz komentarz
Komentarze