Planetarium Śląskie zaprasza na urodzinowy pokaz - "Starożytne legendy o gwiazdozbiorach". Powstał on w 1965 roku, a jego autorką jest ówczesna wicedyrektor placówki dr Maria Pańków.
- Głównymi bohaterkami tego seansu są gwiazdy – kiedyś wyświetlane przez projektor Zeissa, który był w stanie pokazać na naszym ekranie około 9000 gwiazd. W tym seansie zastąpi go nowy system, który prezentuje na niebie ponad… 100 milionów obiektów. Oryginalna ścieżka dźwiękowa sprawi, że widzowie przeniosą się w klimat sprzed lat, do czasów, gdy do opowiedzenia historii wystarczył widok gwiazd i kilka przeźroczy - zapowiadają w Planetarium.
Projekcję zaplanowano na 1 grudnia. Bilety są dostępne do nabycia:
- na godz. 16:00 >>TUTAJ<<
- na godz. 17:30 >>TUTAJ<<
Planetarium Śląskie to najstarsza tego rodzaju placówka w Polsce. Budowę, według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, rozpoczęto w 1953 roku, a już dwa lata później - dokładnie 4 grudnia 1955 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Swoją działalność rozpoczęło tutaj też obserwatorium astronomiczne, a w kolejnych latach stacja sejsmologiczna oraz klimatyczna.
W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium, które zostało przekształcone w park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji, pozwalających na doświadczenie różnych zjawisk fizycznych. Można m.in. przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy czy odbyć symulowany lot w kosmos. Wartym uwagi jest również nowoczesny system projekcyjny, który umożliwia wyświetlenie na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabranie widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.
Fot. Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze