Do tej pory przebywające w chorzowskim zoo stado lwów angolskich składało się tylko z trzech osobników. Niedawno liczba ta się zmieniła. Na początku września Anoona i Moxico powitały na świecie cztery lwiątka, w tym dwie samiczki oraz dwóch samców.
- Młode w wieku 8 - 9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym, gdyż chcemy im zapewnić jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju - informuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. Ocena dokładnej liczebności ich populacji w naturze nie jest możliwa ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną państw, w których zamieszkują oraz trudną sytuację materialną tamtejszej ludności.
- Warto zauważyć, że nie tylko w naturze podgatunek ten stanowi rzadkość, ale w ogrodach zoologicznych również. We wszystkich ogrodach na świecie przebywa obecnie zaledwie 77 przedstawicieli tej subpopulacji, z czego 73 w Europie. Rozród tych zwierząt prowadzony jest w zaledwie dwóch jednostkach, co powoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat podgatunek może całkowicie zniknąć z ogrodów zoologicznych. Taka sytuacja istotnie wpływa na ryzyko całkowitego wyginięcia lwów angolskich, gdyż uniemożliwia potencjalne zasilenie wyniszczonej populacji żyjącej w naturze, osobnikami z ogrodów zoologicznych - wyjaśnia Daria Kroczek.
Budowa nowej lwiarni w Chorzowie pozwoliła na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów, tym samym śląskie zoo staje się trzecim na świecie ogrodem rozmnażającym lwy angolskie, co znacząco wspomoże pulę genową i zwiększy ilość osobników tego podgatunku. Dołączenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego do tej prestiżowej grupy pozwoliło na zwiększenie jego renomy, podniesienie konkurencyjności oraz atrakcyjności na tle innych ogrodów.
Fot. Wojciech Bielatowicz/ Śląski Ogród Zoologiczny
Napisz komentarz
Komentarze