3 listopada 2013 roku w Chorzowie zmarł Gerard Cieślik. Urodzony 29 kwietnia 1927 roku w ówczesnych Hajdukach Wielkich (dzisiejszy Chorzów), zapisał się w kartach historii jako jeden z najwybitniejszych futbolistów śląskiej ziemi.
Niemal całą karierę klubową związany był z Ruchem Chorzów. Z "Niebieskimi" trzykrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski (1951, 1952, 1953 r.) oraz zdobył Puchar Polski (1951 r.).
Cieślik był 45-krotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, dla której strzelił 27 goli. Zdobył dwie bramki w pamiętnym meczu przeciwko ZSRR (2-1) rozegranym 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim.
Po odwieszeniu butów na przysłowiowy kołek, zajmował się m. in. kształceniem młodego narybku Ruchu. Regularnie wspierał swoją drużynę z trybun stadionu przy Cichej 6.
Dziś pomnik chorzowianina wita mijających wejście główne Kotła Czarownic. To nie jedyne miejsce w Chorzowie upamiętniające wybitnego piłkarza. Można go także spotkać przy ławce pomnikowej nieopodal Rynku, przed budynkiem Poczty Polskiej.
Od 2001 roku Cieślik jest patronem Zespołu Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie. W mieście znajdują się także murale z wizerunkiem futbolisty.
Za swoje zasługi został wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznaczeniami "Zasłużony Mistrz Sportu", "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej" oraz otrzymał Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Odszedł w wieku 86 lat. Ostatnie pożegnanie Gerarda Cieślika odbyło się 8 listopada 2013 roku. Spoczywa on na cmentarzu w chorzowskiej dzielnicy Batory przy ul. Granicznej.
Na zdjęciu: adoracja w intencji zmarłego Gerarda Cieślika na Stadionie Miejskim w Chorzowie (ul. Cicha 6), 7.11.2013. Fot. Adrian Ślązok
Napisz komentarz
Komentarze