Budzące niepokój filmiki zaczęły krążyć po mediach społecznościowych na początku listopada. Widać na nich, jak grupa nastolatków zmusza swoich młodszych kolegów do określonych czynności. Sceny rozgrywały się w Chorzowie. Na jednym z nagrań widać, jak młody chłopiec płacze, gdy jego rower został wrzucony w krzaki.
Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie, ustalono personalia pięciu osób, jakie miały dopuścić się czynu zabronionego wobec dwóch chłopców. Agresorzy mają od 13 do 14 lat. Pokrzywdzeni to 9 i 10-latek.
"Halo Chorzów - dbajcie tam o niego"
9-letni chłopiec ma na imię Alan i jest dotknięty spektrum autyzmu. Krótko po publikacji materiałów z jego udziałem, do sprawy odniósł się popularny dziennikarz i celebryta, Filip Chajzer.
- Bardzo chciałbym przekazać mu nowy rower, bardzo chciałbym, żebyśmy dali mu wsparcie. Dzieje się tyle zła. Myślę, że te pogubione dzieciaki, które zadają na nagraniu ból i cierpienie widząc nasze zaangażowanie zrozumieją co zrobili - skomentował Chajzer.
Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Pod postem pojawił się komentarz właściciela serwisu rowerowego, który zaproponował podarowanie Alanowi nowego jednośladu. "Będzie miał najlepszy rower w mieście!" - zapewnił.
Niedługo po tym 9-latek z Chorzowa otrzymał nowy pojazd. Na facebookowym profilu Filipa Hajzera pojawił się filmik, na którym młody chorzowianin dziękuje za prezent. Jak można przeczytać w kolejnych komentarzach pod publikacją, coraz więcej osób włącza się do akcji pomocowej dla Alana.
- Alan z Chorzowa jest super facetem i zasługuje na to co najlepsze!!! Przede wszystkim na SZACUNEK, ale z nowego roweru też jest chyba zadowolony. Halo Chorzów - dbajcie tam o niego, to taki fajny uśmiechnięty chłopiec - zaapelował Filip Chajzer.
Przemoc rówieśnicza może mieć poważne konsekwencje dla ofiary, zarówno pod względem zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
W ostatnich latach w coraz większym stopniu zwraca się uwagę na ten problem i podejmuje działania w celu jego zapobiegania. Edukacja, świadomość społeczna oraz aktywne zaangażowanie szkół, rodziców i innych instytucji są kluczowe w zwalczaniu przemocy rówieśniczej i tworzeniu bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży.
Fot. Filip Chajzer / facebook
Napisz komentarz
Komentarze