Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet to zainicjowany przez Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina projekt, którego celem jest przywrócenie pamięci o kobietach i tym samym promocja herstorii obu tych miast.
- Pokazujemy historię kobiet w miastach, które są postrzegane jako typowo przemysłowe, gdzie huty i kopalnie wyznaczają rytm, gdzie na tych aspektach zwykle skupiają się działania edukacyjne. Chcemy odczarować te miasta pokazując, że były i są tutaj kobiety aktywne, działające i będące w kontrze do panujących stereotypów - podkreśla Larysa Michalska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina.
W ramach trwającego od połowy września projektu zorganizowano już kilka wydarzeń, takich jak: warsztaty dla dzieci, spacery, warsztaty herstoryczne, spotkanie autorskie z Anną Seemann-Majorek dotyczące książki "Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło" czy dyskusja pt. "Kobiety w działaniu". Kolejne spotkanie zaplanowano na 27 listopada.
Co przed nami?
W najbliższy poniedziałek w mieszczącej się na Rynku Księgarni Dopełniacz odbędzie się ostatnia w ramach tego cyklu dyskusja na żywo, która upłynie nam pod hasłem "Głos kobiet".
- Już 27 listopada o godz. 18:00 spotkamy się, aby w przededniu 105 rocznicy uzyskania przez kobiety w Polsce czynnego i biernego prawa wyborczego, porozmawiać o głosie kobiet i ich sprawczości w wielu dziedzinach i na wielu polach. Nie będzie to tylko spotkanie rocznicowe - oprócz historii/herstorii, poruszymy też tematy jak najbardziej współczesne. Chodźcie posłuchać tego kobiecego wielogłosu! - zachęca Larysa Michalska.
W dyskusji udział wezmą: posłanka Monika Rosa, dr Małgorzata Tkacz-Janik ze Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet oraz Joanna Machowska z Fundacji Rzecz Społeczna. Wstęp na wydarzenie wolny!
Patronat nad "Chorzowsko-Bytomskim Szlakiem Kobiet" objęli: posłanka Monika Rosa, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Babka od histy oraz Tuba Chorzowa.
Fot. Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina
Napisz komentarz
Komentarze