Drzewo może zostać uznane za pomnik przyrody, gdy spełnia określone kryteria, które różnią się w zależności od różnych czynników. Jest jednak kilka wspólnych cech, które mogą przyczynić się do uznania drzewa jako pomnika przyrody. Zalicza się do nich wiek rośliny, rzadkość jej występowania, a także rozmiar. Dodatkowym argumentem może być związek z historią lub kulturą, fauna może także posiadać odpowiednie walory estetyczne lub naukowe.
Dwie rośliny z gatunku jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), rosnące na działkach przy ulicy Antoniów w Chorzowie, stały się w czwartek pomnikami przyrody. Tak zdecydowała Rada Miasta Chorzowa. Za podjęciem stosownej uchwały opowiedziało się 23 z 24 zgromadzonych radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
"Celem ochrony drzew, o których mowa, jest zachowanie walorów przyrodniczych, naukowych, kulturowych oraz krajobrazowych drzew odznaczających się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi wśród innych tworów przyrody i stanowiących okazałe drzewa gatunków rodzimych" - czytam w projekcie uchwały.
Na skutek włączenia jesionów do grona pomników przyrody, wprowadzony został szereg zakazów, które mają na celu wzmocnić ich ochronę. Co ciekawe, ten gatunek drzewa może rosnąć ponad 200 lat. Rzeczone obiekty mogą pochwalić się obwodami pniów kolejno 430 cm oraz 414 cm.
Konkurs na imiona rozstrzygnięty
Na facebookowym profilu "Miasto Chorzów" ogłoszono konkurs na nadanie jesionom imion. Ostatecznie wybór padł na Karla i Franciszkę. Nazwy mają nawiązywać do małżeństwa Rheinbabenów - michałkowickich dziedziców, założycieli dworskiego folwarku Antoniów.
Bardzo prawdopodobne, że to oni przyczynili się do ich zasadzenia. Oboje zmarli w drugiej połowie XIX wieku. Dziś zostaną upamiętnieni w ten szczególny sposób. Część ich dorobku, w postaci okazałych jesionów, możemy podziwiać do dziś.
Napisz komentarz
Komentarze