Siedziba Urzędu Pocztowego 1 w Chorzowie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, uznawany jest także za jeden z jego symboli. Neogotycki budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta i łączy Rynek z deptakiem na ulicy Wolności. U jego podnóża znajduje się ławka pomnikowa poświęcona Gerardowi Cieślikowi.
Najpiękniejsza placówka pocztowa w Polsce - według konkursu przeprowadzonego wśród pracowników Poczty Polskiej - odzyskała swoje zabytkowe drzwi. Inwestycja realizowana jest dzięki środkom z dotacji z budżetu Miasta Chorzów.
Poczta Polska odnawia wysłużone podwoje do miejskiej siedziby. Pierwsze z nich, po niezbędnych pracach pod okiem konserwatora zabytków, wróciły już na swoje miejsce. Efekty możecie zobaczyć w naszej galerii.
Historia Urzędu Pocztowego Chorzów 1
Działka pod budowę poczty została zakupiona w 1885 roku na zlecenie Kaiserlich Deutsches Postamt in Königshütte. Wielki gmach na planie litery U, łącznie z wieżą, został wzniesiony już 7 lat później, w zaledwie rok od rozpoczęcia jego budowy.
Cechą charakterystyczną tego neogotyckiego budynku jest jego dwukondygnacyjność oraz dwuspadowy dach. Niewątpliwym atutem, dodającym pięknego stylu, jest trójkondygnacyjna ośmiokątna wieża zwieńczona charakterystycznym ażurowym, kopulastym hełmem z iglicą, pełniącą rolę klatki schodowej. Dawniej pod owym hełmem umiejscowiony był napowietrzny system telekomunikacyjny, co na końcówkę XIX wieku było bardzo nowoczesnym architektonicznym rozwiązaniem.
Budowa gmachu poczty przy ul. Wolności była odpowiedzią na coraz to większą liczbę wysyłanej korespondencji oraz przesyłek. W wyniku rosnącego zapotrzebowania na usługi pocztowe, w 1911 roku budynek rozbudowano wzdłuż ul. Pocztowej. Doposażono go wtedy o dodatkowe skrzydło.
Powojenna historia tego budynku rozpoczyna się 1 lutego 1945 roku, kiedy to stał się siedzibą chorzowskiego Obwodowego Urzędu Poczty. Gmach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze