Tradycja nagrody teatralnej Złote Maski sięga 1967 roku - to właśnie od wtedy, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, jest ona przyznawana w województwie śląskim za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.
Początkowo Złotymi Maskami nagradzały artystów regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. W 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie, którego Zarząd przyznaje nagrody na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie naszego województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.
Znamy już tegorocznych laureatów!
Choć do tej pory gala Złotych Masek zwykle odbywała się wiosną, 55. jej edycja została przesunięta o kilka miesięcy.
- Tym razem organizator i fundator nagród, czyli marszałek województwa śląskiego postanowił poczekać na otwarcie Opery Śląskiej po remoncie i dać szansę tej instytucji na zorganizowanie uroczystości u siebie, w odnowionych wnętrzach. Tradycją jest bowiem, że galę organizuje teatr, który otrzymał Złotą Maskę za najlepszy spektakl w roku poprzednim, a był to balet "Sól ziemi czarnej" wyprodukowany przez Operę Śląską w 2021 roku - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.
Uroczystość w bytomskim gmachu odbyła się zatem 27 listopada. Głównym jej punktem było oczywiście ogłoszenie tegorocznych laureatów i wręczenie im pamiątkowych statuetek. Jak się okazało, wśród docenionych spektakli nie zabrakło chorzowskiego akcentu.
- Z wielką radością przekazujemy wieści o nagrodzie w kategorii "Choreografia / ruch sceniczny" dla Jarosława Stańka i Katarzyny Zielonki za choreografię do musicalu "Koty" - pochwalił się w swoich mediach społecznościowych Teatr Rozrywki.
Przypominamy, że "Koty" to jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów. Został skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera, a libretto napisał Trevor Nunn. Inspiracją do przeniesienia kociego świata do teatru były wiersze T. S. Eliota, które w barwny i poruszający wyobraźnię sposób przedstawiły charaktery, sposób życia i postrzegania świata przez te niezwykłe stworzenia.
Teatr Rozrywki jest drugim teatrem w Polsce, który podjął się wystawienia tak niesamowitego musicalu. Choć był on już pokazywany w wielu krajach, a nawet w kinie, to jego moc nie słabnie. Przyciąga wszystkich wielbicieli muzyki, przygody, zabawy, wzruszeń oraz... kotów.
Poniżej podajemy listę wszystkich nagrodzonych:
SPEKTAKL ROKU
„Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszko i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
REŻYSERIA
Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
SCENOGRAFIA
Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
NAGRODA SPECJALNA
Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosevelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
źródło: własne/ Gazeta Wyborcza/ Teatr Rozrywki/ slaskie.pl
Napisz komentarz
Komentarze