Ferie w województwie śląskim tym razem rozpoczną się 29 stycznia, ale to, co niezmienne to fakt, że osoby spędzające je w mieście nie będą mogły narzekać na nudę. Z ciekawą inicjatywą wyszło m.in. Muzeum Hutnictwa, które zaprasza dzieci oraz młodzież do wzięcia udziału w "Hutastycznych feriach".
W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem wystawę stałą pn. "Królestwo Żelaza", zobaczyć będący jej częścią film, a także wziąć udział w jednym z siedmiu warsztatów. Poniżej podajemy ich opis.
Warsztat I - Feeria zimowych barw (warsztat plastyczny z zacięciem urbanistycznym dla grup przedszkolnych i szkolnych)
Zimowy krajobraz miejski zachwyca całą paletą niezwykłych barw. W hutniczej pracowni pojawią się zatem materiały plastyczne zawierające w sobie kolory stali, srebra, błękitu, śnieżnej bieli, a nawet tlącego się w piecach ognia.
- Dzięki nim stworzymy wspólnie wielkoformatową zimową panoramę miasta. Zamrozimy parki i ulice, oszronimy hutę, a śnieżną czapą nakryjemy wszystkie dachy budynków - zapowiadają w Muzeum.
Pamiątką z tych warsztatów będą stworzone własnoręcznie z metalowych elementów płatki śniegu, które będzie można zabrać do domu.
Warsztat II - Światełko na hucie (warsztat plastyczny z wykorzystaniem technik mozaikowych dla grup przedszkolnych i szkolnych)
Skąd na hucie bierze się ogień? Czy zieje nim smok schowany w podziemiach huty? A może to sprawka wiecznie bulgoczącego lawą wulkanu, który zaopatruje hutę w płynną stal? Czy to możliwe, że ogień wytwarzają pracownicy huty z Przetopkiem na czele? Odpowiedzi na te i inne pytania padną właśnie podczas tego warsztatu. Zadaniem uczestników będzie z kolei stworzenie wyjątkowych lampionów, które ogrzeją później wnętrza domów.
Warsztat III - Taśka z hutniczą iskrą (warsztaty tworzenia ognistych toreb dla grup od 8 roku życia)
Czy ognistą atmosferę huty można zabrać do domu? No pewnie! W końcu zimową porą potrzeba nam szczególnie dużo ciepłych myśli.
- Na warsztat bierzemy rozżarzoną stal, płynną lawę, ogień buchający z pieców, iskry, płomienie czy łunę. Na torby przeniesiemy wszystko co skwierczy, błyszczy, spieka, bucha, płonie i żarzy się. Zupełnie jakby w torbach zamieszkał feniks czy smok… - podpowiadają w Muzeum.
Różne materiały, struktury, techniki i formy pozwolą tutaj na stworzenie prawdziwie ognistej torby!
Warsztat IV - Przetopek na tropie (zwiedzanie połączone z fabularyzowaną grą przygodową dla grup od 8 roku życia)
Zimową aurę zakłócił pożar w hucie! W ogólnym ferworze gaszenia ognia gubi się jedna z iskierek mieszkających w hucie – Nadzieja. Jak się okazuje, to nie przypadek, lecz porwanie przez zwodnicze hutnicze Ogniki. Na ratunek rusza Przetopek, wraz z dzielnymi pomocnikami, którzy przeprowadzą hutnicze śledztwo.
Warsztat V - Jak feniks z popiołów (warsztaty upcyklingu ubrań i butów dla grup od 11 roku życia)
Czy huta może być eko? Oczywiście! Przetopek nieustannie zmienia złom w stal, ale ta magiczna przemiana może dotyczyć także tkanin.
- Przynieście ubrania, które zalegają w Waszych szafach i zamiast je wyrzucać – odmieńcie je za pomocą specjalnych farb oraz odpowiednich narzędzi. Przygotujcie swoje trampki na nadejście wytęsknionej wiosny! - zachęcają organizatorzy.
Warsztat VI - Monopol na hutę. Zostań projektantem gry hutniczej (warsztaty tworzenia planszówek dla grup od 13 roku życia)
Długie zimowe wieczory to idealny czas na planszówki, dlatego też uczestnicy tego warsztatu wspólnymi siłami wykreują wciągającą rozgrywkę złożoną z kart, glinianych figurek i innych zaskakujących dodatków.
Warsztat VII - Huta od kuchni (oprowadzanie tematyczne z warsztatem tworzenia zeszytu na przepisu)
Te międzypokoleniowe zajęcia będą okazją do stworzenia zeszytu z przepisami dla najbliższej osoby. Warto się postarać, bo najciekawsze z pomysłów na potrawy, zostaną później wykorzystane w Hutniczej Książce Kucharskiej.
Wszystko to zaplanowano w dniach 29 stycznia-11 lutego 2024 r. (z wyłączeniem poniedziałków oraz wtorków) i dedykowane jest grupom zorganizowanym liczącym od 10 do 26 osób. Opłata za udział w zwiedzaniu wystawy, seans i warsztat wynosi 27,50 zł, natomiast w przypadku zdecydowania się wyłącznie na warsztat jest to 20 zł. Rezerwacji należy dokonać pod numerem 32 704 96 31 minimum 5 dni roboczych wcześniej.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze