Zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, parafię św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie oraz Urząd Miasta Chorzów wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10:00 w domu parafialnym przy ul. Bolesława Chrobrego 17. Najpierw dr Angelika Blinda wygłosiła referat pt. "Wojciech Korfanty Śląski Ojciec Niepodległości", a następnie Adam Lapski zaprezentował wykład "Rudolf Kornke - Od powstańca śląskiego do Senatora RP".
Po blisko godzinie przyszedł czas na kolejną część uroczystości. Wszyscy zgromadzeni udali się pod kaplicę na cmentarzu św. Jadwigi, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Rudolfa Kornkego. Tablica ta została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Podpor. Kornke - powstaniec śląski, poseł na sejm, senator II RP
Rudolf Kornke przez wiele lat pracował jako robotnik w fabryce kwasu siarkowego, a następnie jako górnik w kopalni w Łagiewnikach. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do Armii Cesarstwa Niemieckiego. Podczas rewolucji listopadowej przebywał w Metzu, gdzie przewodniczył Radzie Robotniczo-Żołnierskiej. Po powrocie na Górny Śląsk stworzył, wraz z Janem Przybyłkiem, tajną organizację w ramach Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Piekarach Śląskich i Szarleju. Po utworzeniu Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku, organizacja weszła w jej skład, natomiast Kornke został wysłany do powiatu lublinieckiego, by tam tworzył lokalne struktury wojskowe.
Kornke brał udział też w powstaniach śląskich. Za swoje zasługi otrzymał m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Ponadto został awansowany do stopnia podporucznika.
W 1926 roku objął funkcję prezesa Związku Powstańców Śląskich. Należał do twórców Narodowo-Chrześcijańskiego Zjednoczenia Pracy, z ramienia którego uzyskał mandat poselski do Sejmu Śląskiego II i III kadencji. Od 1935 roku sprawował godność senatora RP. Angażował się w wiele inicjatyw społecznych, m.in. miał udział w stworzeniu Klubu Powstańczego w 1933 r. czy budowie Domu Powstańca Śląskiego w Katowicach. Zgromadzone dzięki jego zaangażowaniu pamiątki z okresu powstań i plebiscytu stały się zrębem zbiorów Działu Powstańczo-Plebiscytowego Muzeum Śląskiego.
Po wybuchu II wojny światowej opuścił Górny Śląsk i dotarł do Lwowa, gdzie uczestniczył w formowaniu batalionu powstańczego. Po agresji sowieckiej wyjechał z Polski i przez Rumunię udał się na Bliski Wschód, a następnie na południe Afryki, gdzie pracował m.in. na plantacjach tytoniu. Od września 1939 r. poszukiwany był niemieckim listem gończym.
Po powrocie w 1947 r. do Polski pracował w “Centrostalu”, a następnie w Zabrzańskich Zakładach Piwowarsko-Słodowniczych. Do 1956 r. prowadził w Chorzowie kiosk Związku Inwalidów Głuchoniemych “Odrodzenie”.
Zmarł 24 kwietnia 1958 r. w Chorzowie, a pochowany został na cmentarzu parafii św. Jadwigi. W końcu lat osiemdziesiątych jego grób splantowano.
Fot. Andrzej Kotala/ FB
Napisz komentarz
Komentarze