Wigilia jest najważniejszym elementem Bożego Narodzenia w Polsce. To wtedy spotykamy się całą rodziną, by wspólnie zjeść kolację przy ozdobionym i udekorowanym stole. Ważną tradycją praktykowaną w praktycznie każdym polskim domu jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie przy tym życzeń. Opłatek to symbol chleba powszedniego i jedności rodziny. Po kolacji wigilijnej w zwyczaju następuje otwieranie prezentów i śpiewanie kolęd.
Choinka to jeden z symboli świąt. Drzewko to przez mieszkańców Europy jest uznawane za najważniejszy element świąt, legenda mówi, że pierwszą choinkę postawił św. Bonifacy w VIII wieku w Niemczech. W okresie świąt, choinka niesie ze sobą głęboki symbolizm, łącząc się z Jezusem Chrystusem jako istotą życia i symbolem zbawienia świata. Prawdopodobnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z symboliki, jaką reprezentuję choinka. Może to wynikać z komercjalizacji świąt oraz samego faktu, że strojenie choinki nie dla wszystkich ma znaczenie religijne, a bardziej wynikające z rodzinnej tradycji. Samo drzewko ma kształt trójkąta, który przedstawia Świętą Trójcę. Choinkę w okresie poprzedzającym święta ozdabia się bombkami, światełkami czy łańcuchami. Wszystkie te elementy mają swoje znaczenia w kulturze. Światełka to symbol gwiazdy na niebie, bombki mają odbijać światło i przypominać nam o pięknie stworzenia, a łańcuchy oznaczają jedność. Wierzchołek choinki ozdabiany jest gwiazdką lub aniołem, który symbolizuje narodzenie.
Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w różny sposób, zależnie od kraju. Na przykład we Francji czy Holandii prezenty nie trafiają bezpośrednio pod choinkę, lecz do skarpetek lub butów. W niektórych miejscach brakuje tradycyjnej choinki i zastępowana jest ona innymi symbolami, takimi jak bananowce czy drzewa pomarańczowe, co jest praktykowane m.in. w Indiach. W Chinach popularne jest wręczanie sobie jabłek. Dodatkowo różne kraje posiadają unikalne tradycje i zwyczaje świąteczne. Na Islandii, Wigilię spędza się czytając książki, w Japonii popularne jest spożywanie kurczaka z KFC, natomiast w Norwegii miotły są chowane przed czarownicami.
Ważnym elementem w tworzeniu atmosfery świąt są kolędy. Pieśni religijne, które w swoich słowach opowiadają o narodzinach Jezusa i wyrażają radość z tego wydarzenia. Kolędy śpiewa się praktycznie wszędzie, w domach, kościołach, na ulicach (przez kolędników). Te pieśni świąteczne mają długą historię i w zależności od regionu przyjmują różnorodne formy. Natomiast świąteczne melodie są tworzone również w świeckiej formie, które pomagają również nadać świętom wyjątkowy nastrój i nawiązują do świątecznych symboli i zwyczajów. Niektóre z nich są bardzo popularne, np. Last Christmas czy Jingle Bells.
Święta to nie tylko tradycje, prezenty i zabawa, ale także czas spełniania dobrych uczynków. Istotą świąt jest ich przesłanie, które skłania nas do dzielenia się dobrem, pokazania kim naprawdę jesteśmy jako ludzie. To czas hojności i dobrych uczynków, staramy się pomagać wtedy innym ludziom w potrzebie. Wszystko to nazywamy Duchem świąt, który spaja nas, pomaga nam się stać lepszymi ludźmi, dla których ważne są szacunek, tolerancja i pragnienie pokoju.
Święta Bożego Narodzenia stanowią niezwykły czas, podczas którego skupiamy się na celebracji narodzenia Jezusa i dzieleniu się dobrem z innymi. To okres, w którym tradycje, zwyczaje i symbole nadają temu czasowi wyjątkowego charakteru. Dodatkowo obecność muzyki i kolęd sprawia, że atmosfera staje się niepowtarzalna, wyrażając radość i nadzieję. Święta Bożego Narodzenia są nie tylko czasem refleksji, ale także okazją do budowania więzi społecznych poprzez dzielenie się radością i miłością.
źródła: lasy.gov.pl
liturgia.wiara.pl
e-choinki.pl
mynaszlaku.pl
cloud-d.edupage.org
Napisz komentarz
Komentarze