Jednym z projektów, który w 2020 roku został wybrany w chorzowskim Budżecie Obywatelskim, było zadanie pn. "Śladem Dwóch Hut - Hutniczy Szlak Spacerowy". Zakładało ono realizację kulturowego szlaku hutniczego obejmującego obszar pomiędzy Hutą Batory a Hutą Kościuszko, gdzie powstać miały murale upamiętniające pracę wielu pokoleń hutników z chorzowskich zakładów.
Jako że wybór odpowiednich kamienic, który wiąże się z oceną stanu technicznego budynku oraz uzyskaniem wszelkich zgód, wymagał czasu, realizację zadania przełożono na bieżący rok. Powierzono je Muzeum Hutnictwa, które w sierpniu ogłosiło postępowanie konkursowe dotyczące wykonania projektu murali, po czym wieloosobowa komisja w oparciu o przyjęte kryteria oceny jednogłośnie wybrała prace zaproponowane przez absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Karola Kobrynia.
Wybierz się na spacer "Śladem Dwóch Hut"
Jak poinformowało chorzowskie Muzeum Hutnictwa prace nad Hutniczym Szlakiem Spacerowym właśnie dobiegły końca.
- Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak i większość ulic, placów oraz budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Trasa Szlaku wiedzie przez 8 lokalizacji związanych w różny sposób z metalurgicznymi tradycjami miasta. W sumie do przejścia jest aż 6,6 kilometra, które warto pokonać słuchając specjalnie przygotowanych podcastów, tworzących niemal 1,5 godziny opowieści o Chorzowie. Pokonując trasę natkniemy się również na 4 murale, zlokalizowane przy ul. Rynek 7, ul. Mielęckiego 29, Armii Krajowej 49 oraz 16 Lipca 14.
- Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, jakim do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale powstałe w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści - dodaje Adam Kowalski.
Trasę Szlaku oraz podcasty można znaleźć >>TUTAJ<<. Dźwiękowe nagrania dostępne są również w najpopularniejszych serwisach podcastowych.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze