Planetarium Śląskie to najstarsza tego rodzaju placówka w Polsce. Budowę, według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, rozpoczęto w 1953 roku, a już dwa lata później - dokładnie 4 grudnia 1955 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Swoją działalność rozpoczęło tutaj też obserwatorium astronomiczne, a w kolejnych latach stacja sejsmologiczna oraz klimatyczna.
W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium, które zostało przekształcone w park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji, pozwalających na doświadczenie różnych zjawisk fizycznych. Można m.in. przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy czy odbyć symulowany lot w kosmos. Wartym uwagi jest również nowoczesny system projekcyjny, który umożliwia wyświetlenie na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabranie widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.
Nowe obserwatoria wkrótce dostępne dla zwiedzających
W ostatnim czasie Planetarium Śląskie wzbogaciło się o dwa kolejne instrumenty astronomiczne.
- Nowoczesny teleskop optyczny zastąpił refraktor, który był zainstalowany w obserwatorium w Chorzowie od 1955 roku. Obok zmodernizowanego budynku Planetarium pojawił się natomiast radioteleskop - przekazują w chorzowskiej placówce.
Jutro, tj. 28 grudnia, odbędzie się oficjalne otwarcie dwóch obserwatoriów. W ramach wydarzenia wszyscy przybyli goście będą mieli okazję wysłuchać wykładu dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Mariana Soidy pt. "Galaktyki widziane oczami radioastronoma" oraz doktoranta Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysława Mikołajczyka pt. "Teleskop w służbie ludzkości".
Rozpoczęcie o godz. 11:30. Wstęp wolny!
Napisz komentarz
Komentarze