Planetarium Śląskie to najstarsza tego rodzaju placówka w Polsce. Budowę, według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, rozpoczęto w 1953 roku, a już dwa lata później - dokładnie 4 grudnia 1955 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Swoją działalność rozpoczęło tutaj też obserwatorium astronomiczne, a w kolejnych latach stacja sejsmologiczna oraz klimatyczna.
Placówka została przebudowana w 2018 roku i zostało przeształcona w park nauki. W podziemnym budynku można zobaczyć interaktywne ekspozycje o zjawiskach fizycznych. Można też oglądać 100 milionów gwiazd na sferycznym ekranie i lecieć w najdalsze zakątki kosmosu.
Planetarium Śląskie od lat skrupulatnie się rozwija i poszerza swoją ofertę. Niedawno ukończono kolejną inwestycję na zakup teleskopu PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 cm (jeden z największych w Polsce) i ogniskowej 4,54 m. Teleskop będzie funkcjonował w obserwatorium optycznym. Przy jego pomocy będą prowadzone badania naukowe, ale teleskop będzie dostępny także dla odwiedzających. Do obserwatorium radiowego został zakupiony radioteleskop rimalucelab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5m. Teleskop obserwuje na długości fali 21 cm (1420 MHz), czyli linii zjonizowanego wodoru. Ma możliwość podzielenia sygnału na 1024 kanały i prostej spektroskopii. Średnica wiązki (FWHM) to około 4 stopnie. Radioteleskop pozwala obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej.
- Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem. Najlepszą formą nauki jest doświadczanie, dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Zaawansowana technologia umożliwia nam głębsze i dokładniejsze badanie kosmosu, a także zapewnia nam, jako gościom planetarium, więcej możliwości i radości z odkrywania tajemnic wszechświata.
Źródło: slaskie.pl
Napisz komentarz
Komentarze