Święto Trzech Króli, znane także jako Święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest 6 stycznia i upamiętnia wizytę Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby złożyć pokłon i dary nowonarodzonemu Jezusowi. Według Ewangelii św. Mateusza, byli oni prowadzeni przez gwiazdę betlejemską, która wskazywała im drogę do stajenki. Ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, zostały ustalone dopiero w VI wieku, a ich liczba wynika z ilości darów, jakie ofiarowali Dzieciątku: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto symbolizowało królewską godność Jezusa, kadzidło - jego boskość, a mirra - jego ludzkie cierpienie i śmierć.
Święto Trzech Króli ma bogatą symbolikę i tradycję. Jest to dzień objawienia się Boga człowiekowi i jego obecności w historii ludzkości. Jest to także dzień uniwersalności Kościoła, który obejmuje wszystkie narody i kultury. W Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od 2011 roku. W tym dniu odbywają się nabożeństwa w kościołach, uliczne orszaki z udziałem przebranych za królów uczestników i występy jasełkowe. W domach wierni piszą na drzwiach skrót C+M+B, który oznacza łacińskie zdanie „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub inicjały imion Trzech Króli.
Nie tylko wydarzenie religijne, ale również tradycja kulturowa, to Święto Trzech Króli. W tym dniu wspominamy Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli Jezusowi dary symbolizujące Jego godność królewską, boskość i ludzkie cierpienie. To święto jest okazją do zastanowienia się nad obecnością Boga w historii ludzkości oraz dniem, który łączy wszystkie narody i kultury.
Źródła:
polskieradio24.pl
Mamotoja.pl
Napisz komentarz
Komentarze