Zespół chorzowskiego zoo skupił się nie tylko na dbaniu o dobrostan mieszkających tam zwierząt, ale też na rozwoju atrakcji edukacyjnych i rekreacyjnych dla odwiedzających. Dzięki temu wszystkiemu minione 12 miesięcy wypełnione było fascynującymi wydarzeniami, innowacjami oraz sukcesami.
Nowe aranżacje, modernizacja wybiegów i budowa nowych pawilonów
W 2023 roku ogromną uwagę poświęcono projektom modernizacji przestrzeni dla zwierząt, z myślą o ich lepszym samopoczuciu, zachowaniu naturalnych warunków życia, a przy okazji zapewnieniu zwiedzającym możliwości ich obserwacji. Takiej przebudowy doczekały się m.in. ekspozycje krokodyli krótkopyskich, pand małych czy mar patagońskich.
Istotnym krokiem w rozwinięciu infrastruktury wystawienniczej, była też budowa nowych pawilonów ekspozycyjnych, umożliwiających doskonalenie warunków życia i prezentacji mieszkańców zoo. Wśród rozpoczętych inwestycji pojawiła się nowa lwiarnia oraz wybieg dla rosomaków, a do użytku oddano woliery dla kuraków leśnych, tj. głuszców i cietrzewi.
Ponadto otwarty został Pawilon Lasu Deszczowego Ameryki Południowej, czyli unikatowa przestrzeń pełna egzotycznych roślin i zwierząt. To innowacyjne przedsięwzięcie wzbogaciło ofertę edukacyjną ogrodu, propagując tym samym ochronę unikalnej bioróżnorodności i podkreślając znaczenie dbałości o środowisko.
Jeszcze więcej mieszkańców
Tym, co zawsze cieszy najbardziej, są nowe zwierzęta, które można oglądać w zoo, a tych, jak się okazuje, w ostatnim czasie trochę przybyło. Oprócz narodzin młodych lwów angolskich, pingwina peruwiańskiego, agamy kołnierzastej czy żyrafy siatkowanej, do ogrodu udało się także sprowadzić sporo osobników, które powiększyły kolekcję mieszkańców o nowe gatunki. Mowa tu m.in. o kobie Defassa, oryksach południowych, tamarynie cesarskiej, wyjcach oraz koralowcach.
Oferty dodatkowe i wprowadzone udogodnienia
Duży nacisk położono na edukację odwiedzających. W organizowanych zajęciach i aktywnościach udział wzięło ponad 5 tysięcy osób, które miały okazję dowiedzieć się nieco więcej o zachowaniu zwierząt, ich ekologii oraz potrzebach ochrony różnorodności biologicznej. Dodatkowo ogród był miejscem licznych wydarzeń i imprez, takich jak ferie zimowe, Dzień Dziecka czy Mikołajki - wszystkie z nich przyciągnęły tłumy, tworząc przyjemną, rodzinną atmosferę.
Warto również wspomnieć o wprowadzonych nowoczesnych technologiach ułatwiających zwiedzającym korzystanie z ogrodu. Pojawiły się m.in. nowoczesne biletomaty umożliwiające szybkie i wygodne zakupienie biletów, a tym samym eliminujące konieczność oczekiwania w kolejkach. W ramach modernizacji przy budynku dyrekcji otwarta została też nowa brama, będąca estetycznym uzupełnieniem architektury, a co najważniejsze zapewniająca bardziej funkcjonalny dostęp do terenu zoo.
Obchody Jubileuszu
Rok 2023 był szczególny również z tego względu, gdyż chorzowski ogród świętował w nim swoje 65-lecie. Odwiedzający mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych atrakcjach, takich jak pokazy edukacyjne, warsztaty dla dzieci, a także wyjątkowe prezentacje i wystawy tematyczne. Obchody Jubileuszu nie tylko dostarczyły niezapomnianych wrażeń zwiedzającym, ale także podkreśliły istotną rolę placówki w promowaniu świadomości ekologicznej.
Gości nie brakowało
Jednym z ważniejszych powodów do zadowolenia jest znakomita frekwencja, świadcząca o nieustannym zainteresowaniu śląskim zoo. Tylko w minionym roku liczba jego gości osiągnęła imponujący wynik wynoszący około 480 tysięcy osób! To dobry dowód na to, że ogród spełnia oczekiwania zwiedzających, oferując niezapomniane wrażenia i angażując społeczność w ochronę dzikiej przyrody.
- Podsumowując, rok 2023 w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym był czasem intensywnej pracy na rzecz dobra zwierząt, edukacji społeczeństwa i ochrony środowiska. Dzięki zaangażowaniu personelu oraz wsparciu odwiedzających udało się osiągnąć wiele sukcesów, które pozostawią trwały ślad w historii ogrodu zoologicznego - podkreślają w chorzowskim zoo.
źródło: Śląski Ogród Zoologiczny
Napisz komentarz
Komentarze