Bardziej komfortowy przejazd
Jeszcze kilka lat temu przejazd ulicą 3 Maja czy Powstańców było to dość osobliwe przeżycie. O ile utrudnienia związane z naprawą kilku ciągów komunikacyjnych w naszym mieście mogły przyprawić o bóle głowy, o tyle jakość podróżowania zmieniła się znacznie.
Także ulice Hajducka, Nowa czy aleja BoWiD stały się o niebo bardziej komfortowe, nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także dla pasażerów tramwajów. To dzięki toczącemu się równolegle i we współpracy z Chorzowem, miliardowemu projektowi spółki Tramwaje Śląskie, zasilonemu w dużej mierze przez środki z Unii Europejskiej. Choć ta akurat dotacja zalicza się w poczet Tramwajów, skorzystają na niej także chorzowianie. Mimo to, na konto naszego miasta z samych pieniędzy unijnych, w latach 2018-2023 trafiło 55,5 mln zł.
- Warto podkreślić, że Chorzów jest teraz dobrze skomunikowany i taki też był priorytet tej kadencji: zająć się wymagającymi naprawy drogami. To nam się udało i jesteśmy z tego dumni - komentuje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Oczywiście modernizacje dróg niosą ze sobą spore utrudnienia, które przez jakiś czas dotykają naszych mieszkańców. Za wszystkie niedogoności czy poranne i popołudniowe korki przepraszam, ale niestety innego sposobu na przebudowę dróg po prostu nie ma. Zapewniam jednak, że gdy dobrniemy do końca inwestycji szybko zapomnimy o utrudnieniach. Za to przez wiele lat będziemy cieszyć się wyremontowanymi drogami - zapewnia prezydent Kotala.
Nie tylko ulice i torowiska
Środki pozyskane przez Urząd Miasta w Chorzowie w kadencji samorządowej 2018-2023 zostały przeznaczone na takie obszary jak: termomodernizacje budynków, remonty pustostanów, doskonalenie umiejętności mieszkańców na rynku pracy, działania proekologiczne, utworzenie lub wyposażenie dziennego domu pobytu dla seniorów, wybudowanie placów zabaw (w tym wodnych), stworzenie PSZOK-a, podniesienie jakości edukacji, ograniczenie niskiej emisji, pomoc obywatelom Ukrainy, zakup sprzętów i doposażenie oddziałów chorzowskiego szpitala, budowy przejść dla pieszych, wybudowanie infrastruktury sportowej (boisko treningowe) czy prace konserwatorskie przy miejskich zabytkach. Do tego dochodzą wspomniane remonty ciągów komunikacyjnych.
Łączna kwota jaka zasiliła kasę miasta w rzeczonym okresie czasu to dokładnie 201 823 460,69 zł, na co składają się pieniądze z Unii Europejskiej, Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, środków z WFOŚiGW i dotacji z budżetu państwa.
Fot. UM Chorzów / ZSM Chorzów / własne
Napisz komentarz
Komentarze