Urban Awards i Interior of the Year to prestiżowe międzynarodowe konkursy skierowane na wybór najlepszych projektów architektonicznych, niezależnie od ich formy, wielkości czy budżetu. Organizowane są one już od 14 lat przez grupę medialną DMNTR "Home and Interior" w Ukrainie, jednak ze względu na obecną tam sytuację podjęto decyzję o przeprowadzeniu ich w naszym kraju.
Udział w obu konkursach mogły wziąć zgłoszone przez architektów realizacje, które powstały w ciągu ostatnich 5 lat. Dopuszczono też obiekty powstałe na terenie naszych wschodnich sąsiadów.
- Jesteśmy zadowoleni z jakości prac oraz ich wysokiego poziomu. Mimo pierwszej edycji konkursów otrzymaliśmy 303 zgłoszenia, które mogą być miarodajne dla stanu polskiej architektury. Mniej liczne zgłoszenia ukraińskie również prezentowały wysoki poziom, jakże trudny do utrzymania w warunkach trwającej tam wojny, jak i dotkliwego kryzysu gospodarczego. Największa konkurencja była w kategorii mieszkalnej, czyli domów jednorodzinnych, których nadesłano ponad 70 – mówi Tomasz Malkowski, jeden z jurorów konkursów.
W sumie wszystkie zgłoszone obiekty oceniane były w aż 9 kategoriach, tj.: architektura mieszkalna; architektura komercyjna; architektura obiektów komunalnych, społecznych i transportowych; renowacja/rekonstrukcja budynków historycznych; architektura krajobrazu i planowanie; planowanie urbanistyczne; oświetlenie architektoniczne; innowacje w budownictwie oraz wybór redakcji magazynu "Dom i Wnętrze".
Muzeum Hutnictwa docenione!
Pod koniec 2023 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników obu konkursów. Jak się okazało wśród nagrodzonych nie zabrakło chorzowskiego akcentu, bowiem trzecie miejsce w kategorii renowacja budynków historycznych przyznano BLANK architektom za projekt Muzeum Hutnictwa.
- Rewitalizacja poprzemysłowych obiektów na cele muzealne to architektoniczny samograj. A jednak projekt Blank architekci ujmuje prostotą rozwiązań i pokorą wobec dawnego dziedzictwa Królewskiej Huty. Nowe kubatury pokryte cortenem są tłem dla oczyszczonych ceglanych hal, a pomiędzy starymi i współczesnymi bryłami powstały przeszklone pasaże, w których przeszłość i teraźniejszość toczą interesujący dialog - czytamy w uzasadnieniu jury.
Twórcom projektu oraz wszystkim osobom związanym z Muzeum Hutnictwa serdecznie gratulujemy i już teraz życzymy kolejnych sukcesów!
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze