Pięć lat temu, decyzją Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego ustanowiono, że 9 lutego będzie Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie w tym dniu w 1895 roku z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest obecne Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. W ramach zainicjowanego święta organizowane są różnorodne akcje informacyjne i wydarzenia naukowo-kulturalne skupiające się właśnie na tych trzech dziedzinach, tj. etnografii, etnologii oraz antropologii kulturowej, a każdej z jego edycji przyświeca inny motyw przewodni.
Co przed nami?
W tym roku tematem wiodącym będą "ETNO miejsca", co ma na celu promocję miejsc, gdzie nadal żywo pielęgnowane są tradycje czy dawne rzemiosła. Wśród obiektów, które dołączy do świętowania znalazło się oczywiście Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", które w piątek 9 lutego zaprasza na konferencję.
- W trakcie konferencji wysłuchamy przemówień dotyczących ETNOmiejsc związanych ze Szlakiem Architektury Drewnianej jako atrakcji turystycznej, ale również miejsce kultu. Dowiemy się także o działaniu lokalnej wspólnoty na rzecz ratowania i promocji dziedzictwa śląskiej wsi Bełk, o ETNOmiejscach w sieci Wikipedii oraz o Komorowicach, czyli najdalej wysuniętej na północ części Bielska-Białej, jako "miejscu rozdwojonym" - zapowiadają w chorzowskim Skansenie.
W ramach wydarzenia zaplanowano też rozmowę z autorką muzealnej publikacji "Przaja swojimu miejscu na ziymi. Jak ze studnie wyciongniynte opowieści, zwyczaje i życie", panią Anną Stronczek. Natomiast na zakończenie odbędzie się ETNOspacer, związany z tematyką kościołów drewnianych z terenu Chorzowa.
Bilety na oprowadzanie dostępne są >>TUTAJ<< w cenie 20 zł. Warto się pospieszyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
Poniżej publikujemy plakat z szczegółowym harmonogramem:
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze