Powstała w ubiegłym roku Dygająca Kapela to pierwsza formacja muzyczna działająca przy muzeum na wolnym powietrzu, składająca się przede wszystkim z muzyków amatorów oraz miłośników śpiewu. Nazwa ta nie jest przypadkowa, bowiem wzięła się od nazwiska jednego z najważniejszych folklorystów Adolfa Dygacza. To właśnie na podstawie jego zbioru pieśni powstał bazowy repertuar formacji.
Kapela swój debiut zaliczyła pod koniec ubiegłego roku, podczas "Śląskiej Wilii". Teraz przyszedł czas na kolejny występ.
W najbliższy wtorek (13 lutego) w Skansenie odbędzie się impreza ostatkowa, podczas której usłyszymy porywające do tańca pieśni frywolne. Będzie można przebrać się za zapustników, zanurzyć w magiczny świat dawnych karnawałowych zabaw, a na koniec wziąć udział w uroczystym pogrzebaniu basa.
- Na Górnym Śląsku, w ostatni dzień karnawału odbywał się pogrzeb basów, podczas którego muzykanci chowali swe instrumenty – odkładali je do futerałów lub skrzyń (symbolizujących trumny) i w uroczystym orszaku, naśladując pogrzebowe zawodzenie, wynosili z karczmy lub przenosili do innego pomieszczenia. Było to zakończenie karnawałowych zabaw z tańcami i rozpoczęcie wielkiego postu - opisują w Muzeum.
Zakończenie karnawału w Skansenie rozpocznie się o godz. 18:00 w sali wystawowej na parterze budynku głównego. Bilety w cenie 10 zł są nabycia >>TUTAJ<< oraz w kasie.
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze