12 września 2023 roku rozpoczęło się otwarcie rejestracji zawodników i publikacja zadań do I etapu LXVII Olimpiady Astronomicznej. Poznaliśmy już 21 finalistów, którzy przeszli do III etapu. Będzie ona miała miejsce w Planetarium Śląskim w Chorzowie w dniach 7-10 marca 2024.
Podczas ostatniego etapu uczniowe będą mieli do wykonania 6 zadań obejmujących m.in. obserwację nieba, analizę danych i zadania teoretyczne. Pięciu najlepszych zawodników będzie nas reprezentować podczas zawodów Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) rozgrywanych w sierpniu 2024 roku w Rio de Janeiro.
Olimpiada Astronomiczna to konkurs astronomiczny, organizowany od ponad 60 lat przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Adresowana jest do uczniów szkół średnich, którzy interesują się astronomią i eksploracją kosmosu. Olimpiada ta poszerza wiedzę i kompetencje z astronomii kilkuset zawodników na olimpijskim poziomie i pełni funkcję popularyzacji tej dyscypliny nauki w społeczeństwie.
- Celem Olimpiady Astronomicznej jest popularyzacja astronomii i ukazywanie możliwości jej wykorzystania w programach nauczania fizyki i geografii oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów startujących w olimpiadzie w taki sposób, by sprzyjało ono wykrywaniu i rozwojowi uzdolnień i zainteresowań astronomicznych, pobudzało twórcze myślenie oraz kształtowało umiejętność samodzielnej pracy ucznia i przyczyniało się do lepszego przygotowania uczniów do nauki w szkołach wyższych - czytamy na stronie Planetarium.
Jak co roku rozgrywana jest ona w 3 etapach:
I etap odbywa się w domu, uczestnik rozwiązuje zadania teoretyczne i obserwacyjne. Jest zatem czas, aby poszerzyć bądź uzupełnić swoją wiedzę ze znajomości arkanów astronomii za pomocą literatury fachowej i Internetu oraz przeprowadzić obserwacje nieba.
II etap to cztery zadania teoretyczne rozwiązywane w czasie egzaminów okręgowych. Odbywają się w kilku miastach ustalanych co roku przez Komisję Olimpiady. W tym roku, aż 67 uczniów zakwalifikowało się do tego etapu.
III etap to kilkudniowe zawody rozgrywane w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Uczestnicy mają do rozwiązania zadania teoretyczne jak i zadania obserwacyjne na terenie sali planetarium pod sztucznym niebem (w przypadku bezchmurnej pogody są realizowane pod rzeczywistym niebem).
Uroczystość zakończenia LXVI Olimpiady Astronomicznej, podczas której odbędą się wykłady, ogłoszenie wyników, wręczanie dyplomów i nagród odbędzie się 10 marca 2024 roku.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!
Źródło: Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze