50 tygodni w Mieście Nauki to jedno z pasm programowych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Każdy z 50 tygodni będzie szansą do szerokiego i multidyscyplinarnego zaprezentowania ważnego tematu, stanowiącego wyzwanie dla polskiej i światowej nauki. Przez cały rok w Katowicach odbywać się będą wydarzenia popularyzujące wiedzę z różnych dziedzin. Każdy z tygodni będzie obejmować tematy naukowe, współprace z ośrodkami naukowymi, instytucjami czy firmami, udział wybitnego przedstawiciela krajowego i zagranicznego. Wydarzenia będą różnorodne więc każdy będzie miał okazję znaleźć tu coś dla siebie.
Na 8 tydzień w Mieście Nauki przypada Tydzień Humoru.
- Umiejętność tworzenia i dostrzegania humoru bywa wskazywana jako jedna z właściwości odróżniających ludzi od pozostałych stworzeń zamieszkujących Ziemię, a wspólny śmiech stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów budowania więzi społecznych. W trakcie Tygodnia Humoru postaramy się pokazać, co nauka ma do powiedzenia na temat humoru, śmiechu i uśmiechu oraz że sam humor stanowi zarówno temat, jak i motor interesujących badań naukowych, prowadzonych w bardzo różnych perspektywach. Podczas Tygodnia Humoru zajmiemy się zarówno psychologią humoru, jak i jego różnymi, kulturowymi obliczami. Tydzień ten będzie pełen takich wydarzeń, jak wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe i spotkania z ludźmi pracującymi z humorem na co dzień. Pojawi się również okazja do wejścia w rolę twórcy humoru i sprawdzenia się w rzemiośle rozśmieszania innych - zdradzają organizatorzy.
Nie bez przyczyny mówi się, że śmiech to zdrowie. Redukuje stres, rozluźnia mięśnie, uelastycznia płuca, zwiększa liczbę komórek odpornościowych i stymuluje produkcję przeciwciał, a wydzielane podczas śmiechu endorfiny, zwane hormonami szczęścia, przynoszą uczucie euforii i dobrej energii. Korzyści płynących ze śmiania się jest więc bardzo wiele. Ten potencjał będzie można odkryć podczas warsztatów jogi śmiechu organizowanych w ramach Tygodnia Humoru w Mieście Nauki przez Uniwersytet Śląski w Katowicach w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie.
Wydarzenie poprowadzą: Stefan Janicki (Endorfinacja – Klub Jogi Śmiechu), Natalia Dziura oraz Piotr Klimowicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Warsztaty dostępne dla uczniów szkół, studentów i osób dorosłych. Obowiązują zapisy.
Przeciwwskazaniem do uczestnictwa w zajęciach są: III trymestr ciąży, przebycie poważnej operacji do kilku miesięcy wcześniej, poważne problemy z kręgosłupem i poważne choroby serca. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach pod opieką osób dorosłych. Niewskazane jest uczestnictwo po obfitym posiłku. Do uczestnictwa w warsztacie nie jest wymagana kondycja i wysoka sprawność fizyczna, najważniejsze jest pozytywne nastawienie i otwarta głowa. Zajęcia nie przewidują skomplikowanych ćwiczeń fizycznych.
- Warsztaty jogi śmiechu grupa I (godz. 11.00–12.00) – wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10. roku życia (wyczerpano limit dostępnych miejsc)
- Warsztaty jogi śmiechu grupa II (godz. 12.00–13.00) – wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10. roku życia >>ZAPISY<<
- Warsztaty jogi śmiechu grupa III (godz. 14.00–15.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych >>ZAPISY<<
- Warsztaty jogi śmiechu grupa IV (godz. 15.00-16.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych >>ZAPISY<<
- Warsztaty jogi śmiechu grupa V (godz. 16.00-17.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych >>ZAPISY<<
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy.
źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Integracji Międzypokoleniowej
Napisz komentarz
Komentarze