Za około miesiąc rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to okres, na który czeka wiele osób. Wtedy przyroda budzi się do życia, pojawia się słońce, i wielu z nas wychodzi z domu, by skorzystać z aktywności na zewnątrz. Początek wiosny to nie tylko poprawa pogody - wiele ze świąt i tradycji ma miejsce na początku albo w trakcie trwania tej pory roku.
W związku z nadchodzącym początkiem wiosny Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zaprasza na warsztaty dla grup zorganizowanych, które opowiadają o tradycjach związanych z powitaniem wiosny oraz tradycjami wielkanocnymi.
Pierwsze warsztaty pt. "Marzanna i Goik" dotyczą zwyczajów robienia marzanny i goika - uczestnicy dowiedzą się, co należało zrobić, by przegonić zimę ze wsi oraz jak witano wiosnę. Zajęcia nie ograniczają się wyłącznie do teorii - uczestnicy własnoręcznie przygotują marzannę i goik oraz będą uczyć się tradycyjnej piosenki. Zwieńczeniem warsztatów będzie korowód, który stworzą uczestnicy, przechodząc przez skansen, by następnie spalić marzannę w ognisku. Dalej korowód przejdzie do zagrody sołtysa, aby udekorować chałupę goikami, symbolizującymi nadejście wiosny.
Drugim warsztatem jest "Wielkanoc na wsi" - lekcja ta będzie dotyczyła tradycji wielkanocnych na wsi. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się, na czym polegał obrzęd palenia żuru, zwyczaj chodzenia z drewnianymi kołatkami oraz pierwsza kąpiel w rzece po zimie. Przedstawiona zostanie również tradycja Śmigusa Dyngusa - uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej bawiono się podczas tego wydarzenia oraz po co były pisanki. Koniec lekcji będzie okazją do udekorowania jajka za pomocą metody batikowej, która polega na nakładaniu wosku i farbowaniu.
Warsztaty będą trwały do 1,5 godziny.
Zapisy i rezerwacje wyłącznie drogą mailową - [email protected]
Lekcje muzealne dostępne są codziennie w godzinach otwarcia Muzeum.
Więcej informacji udzielają pracownicy muzeum pod numerem telefonu +48 32 241 07 18 wew. 204.
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze