4 maja przypada Dzień Hutnika, a zarazem święto Patrona Miasta Chorzowa - św. Floriana. Jest on patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem – strażaków, ale również hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.
W 1962 roku po raz pierwszy odbyły się obchody Dnia Hutnika. Jest to okazja do przekazywania tradycji młodym hutnikom. Odprawiane msze święte, a po nich pikniki bądź biesiady to symbole nierozerwalnie związane z Dniem Hutnika. W tym dniu hutnicy modlą się o wstawiennictwo do św. Floriana za pracujących hutników i ich rodziny, emerytów i rencistów oraz w intencji zmarłych hutników.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to idealne miejsce, w którym można odkryć przemysłowe historie. Opowieści o mieście, przemyśle i tworzących go od wielu lat ludziach stają się głównym punktem refleksji nad zmieniającym się światem.
Podobnie jak w poprzednim roku Muzeum Hutnictwa z okazji Dnia Hutnika ogłosiło konkurs plastyczny „Laurka dla Hutnika” skierowany dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- Konkurs ma na celu popularyzację etosu pracy Hutników i Hutniczek, kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego miasta i regionu, pobudzanie wyobraźni, kreatywności oraz kształtowanie umiejętności plastycznych dzieci z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - opisują organizatorzy.
Prace mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - indywidualne i w grupie (od 2 do 5 osób). Na pracy muszą znaleźć się życzenia z okazji Dnia Hutnika, a ich technika i forma zostaje dowolna. Zwycięzcy, wraz z kolegami z klasy, zostaną zaproszeni na specjalne zwiedzanie Muzeum Hutnictwa, gdzie czekają na nich niezwykłe niespodzianki.
Ostateczny termin dostarczenia prac: 29 marca 2024 r.
Prace należy dostarczyć na adres: Muzeum Hutnictwa, ul. Metalowców 4a, 41 – 500 Chorzów.
Rozstrzygnięcie konkursu i publikacja wyników na stronie internetowej i profilu Organizatora na platformie Facebook: nie później niż 4 maja 2024 r.
Rozdanie nagród laureatom konkursu w dniu 4 maja 2024 r. podczas FLORIANFESTu. Rodzinnego święta hutniczego.
Fot. Muzeum Hutnictwa
Napisz komentarz
Komentarze