Ranking ze strony cena-pradu.pl/woda był wielokrotnie powielany w social mediach, m. in. przez stronę na facebooku podpisaną jako witryna informacyjna - "Kurier Chorzowski".
"Chorzów w rankingu pokonał Warszawę? Tak! Mamy prawie 2 razy droższą wodę i ścieki!" - grzmi Kurier.
Użytkownicy chętnie udostępniali posta. Rzecz w tym, że dane w nim zawarte nijak mają się do rzeczywistości.
Na ostateczny koszt wyprodukowania i dostarczenia życiodajnego płynu do naszych domostw wpływa wiele czynników. Faktycznie, ceny wody na Śląsku nie należą do najtańszych. Te determinują głównie lokalne uwarunkowania.
- Wynika to z tego jaka jest u nas infrastruktura. Dużo uzbrojenia podziemnego, szkody górnicze. To powoduje, że budowa metra bieżącego sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest dużo droższa niż np. na terenach wiejsko-miejskich - tłumaczy Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Z tego też powodu porównanie Chorzowa do np. Warszawy nie bedzie miało większego sensu. To, co rzuca się w oczy w rzeczonym zestawieniu, to fakt, że niechlubny prym wiodą w nim miasta śląskie. Są też od tego wyjątki.
- Na pewno przewagę mają te przedsiębiorstwa, które mają własne ujęcia wody, bo w żaden sposób nie są uzależnione od dostawcy (m in. Bielsko-Biała czy Gliwice, red.). Dla nas dostawcą wody jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, a koszt zakupu wody jest głównym składnikiem naszej ceny wody- mówi Joanna Lekston-Grzyb, prezeska ChŚPWiK.
Dodatkowo na finalną cenę wpływają trzyletnie taryfy, regulowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Niedawno sporo tańsza woda była w Bytomiu. Po zatwierdzeniu nowych taryf, już jest droższa niż w Chorzowie. Dalej dochodzą takie elementy jak: zużycie energii na terenie oczyszczalni, opłaty związane z ochroną przyrody czy koszt zagospodarowania odpadów ściekowych.
O fake-owe zestawienie zapytaliśmy także w chorzowskich wodociągach.
- Obserwujemy jak rynek funkcjonuje i sami prowadzimy taki ranking. Porównujemy się do okolicznych miast. Wśród 20. przedsiębiorstw plasujemy się na 8. lokacie. To są realne dane - wskazuje Lekston-Grzyb.
W powyższym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę kompletne ceny dostarczenia wody i gospodarowania ściekami, pochodzące od dwudziestu największych podmiotów tylko na terenie Śląska. Cena oferowana przez ChŚPWiK to 19,03 zł i plasuje się mniej więcej w połowie stawki (8. lokata).
Kolejnym czynnikiem jaki wpływa na cenę wody jest konieczność poniesienia kosztu inwestycji, przebudowy i konserwacji sieci.
- Moglibyśmy zaproponować niższą cenę i ograniczyć do minimum wszelkie prace modernizacyjne czy naprawcze. W efekcie to by zablokowało inne inwestycje w mieście i tylko odsunęło problemy w czasie - kwituje prezeska „wodociągów“.
Napisz komentarz
Komentarze