Komisja Zdrowia to najogólniej mówiąc jednostka zajmująca się ochroną zdrowia w mieście, w skład której wchodzą radni danej kadencji. Osoby te zgłaszają się dobrowolnie, po czym zostają wybierane przez Radę Miasta w ramach głosowania. Jako że liczba członków nie jest z góry ustalona, mogą nimi zostać wszyscy, którzy tylko wykażą taką wolę. W Chorzowie, w ramach trwającej obecnie kadencji, jest to czworo radnych, a ich działania wspierają prezydent Mariola Roleder oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Bożena Łuczyńska.
Do głównych zadań Komisji Zdrowia należy przede wszystkim opiniowanie projektów uchwał, przygotowywanie opinii do wniosków złożonych przez inne jednostki (w tym chociażby szpitale), opiniowanie budżetu, a także stwarzanie możliwości skorzystania z różnych projektów, które pomogą mieszkańcom jak najdłużej zachować dobre zdrowie. W ciągu ostatnich pięciu lat, chorzowianie mieli okazję uczestniczyć w wielu programach zdrowotnych, wśród nich znalazły się m.in. szczepienia przeciwko grypie, mammografia czy konsultacje urologiczne.
- Nasze programy sukcesywnie się zmieniają. W tej chwili mamy kilka takich, które prowadzimy każdego roku. Staramy się je powtarzać, bo uważamy, że są dobre i powinny być kontynuowane. Mowa tu o programie: wczesnego wykrywania gruźlicy (przy okazji nowotworów płuc) dla dorosłych; przeciwobrzękowym dla osób po zabiegach onkologicznych; dla dzieci z uszkodzeniami okołoporodowymi; szkoleniu z pomocy przedmedycznej dla uczniów klas 7 i 8 czy badaniu wzroku i słuchu - wymienia Halina Hiltawska, przewodnicząca chorzowskiej Komisji Zdrowia.
Niedawno Miastu Chorzów udało się nawiązać współpracę z Ministerstwem Zdrowia dotyczącą ogólnopolskiego programu rozpoznawania osteoporozy. Dzięki temu jeszcze w tym roku zostanie on tutaj zapoczątkowany. Wszystkie z programów są oczywiście bezpłatne dla mieszkańców, a informacje o nich można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w poszczególnych poradniach.
- Warto dodać, że oprócz projektów zdrowotnych, o których mówiłam, organizujemy też takie spotkania "na zewnątrz". Wizytujemy placówki świadczące usługi na rzecz chorzowian, w tym Domy Pomocy Społecznej czy Domy Dziennego Pobytu; sporadycznie spotykamy się z panią dyrektor Sanepidu, żeby przedstawiła jakie są zagrożenia epidemiologiczne w danym roku, a ponadto bardzo często odwiedzamy szpital, gdzie pan dyrektor pokazuje nam co nowego udało się zakupić i stworzyć - mówi Halina Hiltawska.
W tej ostatniej kwestii nasze miasto ma naprawdę sporo powodów do dumy. Szpital m.in. zyskał nowy sprzęt, wyremontowano poradnie specjalistyczne na ul. Strzelców Bytomskich, stworzono nowy oddział ginekologiczny oraz rozpoczęto budowę nowego budynku poradni specjalistycznych dla dzieci przy ul. Truchana.
- Nie ukrywam, że ta kadencja była na pewno o wiele trudniejsza, niż poprzednia, ponieważ we wszystkim, co zamierzaliśmy zrobić, odczuwalne były braki finansowe. Jednak i tak jestem bardzo zadowolona z tego, że mieliśmy możliwość realizowania zaplanowanych działań, a tym samym dawania wsparcia chorzowianom - podsumowuje przewodnicząca Komisji Zdrowia.
Podjęte w ciągu ostatnich pięciu lat kroki doceniono nie tylko w naszym mieście, ale i na arenie ogólnopolskiej. Miasto Chorzów znalazło się bowiem dwukrotnie wśród liderów w opracowanych w 2022 oraz 2023 roku Indeksach Zdrowych Miast.
Napisz komentarz
Komentarze