Za niecały miesiąc rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to okres, na który czeka wiele osób. Wtedy przyroda budzi się do życia, pojawia się słońce, a wielu z nas wychodzi z domu, by skorzystać z aktywności na zewnątrz. Początek wiosny to nie tylko poprawa pogody - wiele ze świąt i tradycji ma miejsce na początku albo w trakcie trwania tej pory roku.
W związku z nadchodzącym początkiem wiosny Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zaprasza na wydarzenie pt. "Marzanna i Goik", które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas tego wydarzenia uczestnicy poznają tradycję dawnych obrzędów, które są związane z przedwiośniem. Przykładem takiego zwyczaju jest topienie Marzanny, które dzięki wydarzeniu organizowanemu przez muzeum zostanie odtworzone.
Impreza odbędzie się 23 marca - podczas warsztatów, które wtedy będą się odbywać, uczestnicy własnoręcznie przygotują Marzannę i Goika. Warsztaty nauczą również zaangażowanych tradycyjnych piosenek witających wiosnę. Zwieńczeniem warsztatów będzie korowód, który stworzą uczestnicy, przechodząc przez skansen, by następnie spalić Marzannę w ognisku. Dalej korowód przejdzie do zagrody sołtysa, aby udekorować chałupę Goikami, symbolizującymi nadejście wiosny.
Całe wydarzenie przypomni nam o tradycji topienia bądź palenia Marzanny, która symbolizowała zimę, zło i śmierć. Marzannę w każdym nowym roku należało wyrzucić ze wsi, co wiązało się z orszakiem z Goikiem, który symbolizował nadejście wiosny. Tradycje, które są odtwarzane przez MGPE, mają długie korzenie. Dawniej dziewczęta z wioski chodziły z Marzanną – słomianą kukłą przebraną w kobiecy strój. Śpiewając pieśni, obrzucano kukłę resztkami śniegu, błotem i kamieniami. Następnie wynoszono ją poza wieś, gdzie po rozebraniu topiono lub palono (jeśli brakowało wody). Po ceremonii na kij po Marzannie zatykano Goik – niewielkie drzewko iglaste przystrojone kolorowymi wstążkami i wydmuszkami. Goik symbolizował życie i budzącą się do życia przyrodę. Wniesienie go do wsi miało zapewnić obfite plony. Z Goikiem obchodzono wszystkie domy, śpiewając radosne pieśni, aby symbolicznie przyprowadzić wiosnę.
Bilety są do kupienia online. Cena za bilet to 20 zł (ilość miejsc ograniczona): LINK.
Całe wydarzenie rozpoczyna się 23 marca o godzinie 12:00. Na stronie Facebookowej więcej szczegółów dotyczących wydarzenia: LINK.
Fot. Własne
Źródło: Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze