Wielkanoc to święto, na które czeka wiele osób. Oznacza to początek wiosny, kiedy natura budzi się do życia. Wielkanoc jest również okresem wielu tradycji, które obchodzimy wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.
By przedstawić bliżej wielkanocne tradycje, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje wydarzenie "Wielkanoc na Śląsku", by przybliżyć tradycje związane z tym świętem. Impreza będzie obfitowała w wiele wydarzeń i aktywności. Zostanie zorganizowany jarmark wielkanocny, przejdzie pochód prowadzony przez Dygającą Kapelę, oraz zostaną zorganizowane warsztaty, takie jak: tworzenie palm, zdobienie jajek, poszukiwania zajączka, dawne zabawy.
Wydarzenie zapoczątkuje tradycyjne szukanie zajączka przez dzieci - na terenie skansenu zostaną ukryte figurki, a zadaniem najmłodszych będzie je zebrać i wymienić je na nagrody. Dodatkowo pojawią się takie aktywności jak: slalom z jajkiem na łyżce czy kulanie jajka. Za organizację zabaw będą odpowiedzialni edukatorzy na łące między karczmą a zagrodą sołtysa.
Warsztaty rodzinne będą prowadzone w namiocie plenerowym, gdzie będzie można przygotować tradycyjne palmy wielkanocne. Do dyspozycji uczestników będą materiały - zielone gałązki, bibuła i wstążki. Materiały te umożliwią przygotowanie własnej palmy wielkanocnej. Palmy wykonane przez uczestników będą brały udział w konkursie, gdzie będziemy można wygrać nagrody. Oceniana będzie: estetyka, inwencja własna oraz kreatywność.
Po przygotowaniu palmy wielkanocnej goście skansenu udadzą się w procesji w towarzystwie Jezuska Palmowego na mszę - święcona tam będzie palma i woda. W dalszej części wydarzenia już po mszy świętej, ruszy korowód spod kościoła. Korowód będzie poruszał się po terenie skansenu - w trakcie przemarszu będą odtwarzane zwyczaje związane z Niedzielą Palmową i Wielkim Tygodniem. Organizatorzy przedstawią opowieści dotyczące dawnych wierzeń i rytuałów, które towarzyszyły mieszkańcom dawnej wsi. Na mecie korowodu, którą będzie specjalnie przygotowana scena, zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną - całość okraszy występ Dygającej Kapeli z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych oraz przyśpiewek na powitanie wiosny.
Przedstawiamy dokładny program wydarzenia:
12.00 – rozpoczęcie imprezy / warsztaty wykonywania palm wielkanocnych (namiot na łące koło Sołtysa)
13.25 – Marek Szołtysek – procesja z Jezuskiem
13.40 – przejście z procesją i palmami do kościoła
14.00 – msza św. z poświęceniem palm oraz wody
14.50 – wymarsz barwną procesją z palmami – przejście do chałupy z Bykowiny – zatykanie palm przy drzwiach – omówienie zwyczaju, przejście do chałupy z Bruśka, zatykanie palm, przejście do chałupy z Łazów, zatykanie krzyżyków przy stodole – omówienie zwyczaju, przejście na pole za spichlerzem z Wojkowic, zatykanie krzyżyków w polu, lanie pola wodą święconą – omówienie zwyczaju, przejście pod Bujaków (rozpalone palenisko, balia z wodą i krzyż) – omówienie zwyczaju
16.00 – wyniki na najpiękniejszą palmę
16.15 – występ „Dygającej Kapeli” – pieśni wielkopostne.
Wydarzenie odbędzie się 24.03.2024 r. w godzinach 12:00 - 16:30.
Ceny biletów 20 zł normalny, 12 zł ulgowy.
Bilety są również dostępne online: LINK.
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę Muzeum: >>TUTAJ<<
Fot. Muzeum GPE Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze