Dla mającej 1,5 roku Payi nadszedł czas na odłączenie się od rodziców i rodzeństwa, a tym samym założenie własnej rodziny. W tym też celu została ona przetransportowana z dotychczasowego domu, jakim był Gdański Ogród Zoologiczny, do naszego chorzowskiego zoo.
Młodą samiczkę już od kilku dni można oglądać na wybiegu, jednak jak to bywa w przypadku każdego nowego mieszkańca, zwiedzający muszą wykazać się szczególną cierpliwością i delikatnością.
- Paya dopiero co przybyła i musi się jeszcze przyzwyczaić do nowego środowiska. Dajmy jej trochę czasu i przestrzeni, aby poczuła się u nas jak w domu. Pamiętajmy, że to dla niej nowe miejsce, dlatego ważne jest, abyśmy nie niepokoili jej nadmiernie - podkreślają opiekunowie dużych kotów w śląskim zoo.
Gepardy to najszybsze ssaki lądowe świata. W pogoni za ofiarą i na krótkich dystansach rozwijają prędkość przekraczającą 100 km/h. Posiadają kategorię VU, co oznacza, że narażone są na wyginięcie. Na świecie prowadzonych jest wiele projektów, mających na celu ochronę tego gatunku. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląski Ogród Zoologiczny bierze aktywny udział. W 2011 roku, po raz pierwszy w Chorzowie, urodziły się cztery gepardziątka - po osiągnięciu dojrzałości zostały one przewiezione do innych ogrodów. W 2019 roku samiec Ignis i samica Mambo zostali rodzicami dwóch samiczek.
Fot. N. Szyszko/ Śląski Ogród Zoologiczny
Napisz komentarz
Komentarze