VIII kadencja Rady Miasta Chorzów rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miała trwać przez okres 5 lat. Decyzją parlamentu została przedłużona o kolejne kilka miesięcy. W efekcie była to najdłuższa jak do tej pory kadencja samorządowa.
5 lat w liczbach
Przez ten czas radni uczestniczyli w 75 sesjach, na których przyjęto 1 210 uchwał, w tym ok. 90% z nich jednogłośnie. Ale sesje to tylko mała część ich służby.
Przy Urzędzie Miasta Chorzów działa 9 Komisji. Te przez całą kadencję, spotykały się łącznie 606 razy. Regularnie, w każdy czwartek radni pełnili swoje dyżury. W efekcie spotkań z mieszkańcami podjęto 163 interwencji. W sumie złożono 688 interpelacji.
- Uważam, że wszyscy chorzowscy radni ósmej kadencji, sprostali zadaniu wynikającemu z ich mandatów i zasługują na jak najlepszą ocenę - mówi Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta.
Przewodniczący wskazał także na stan na miejskiego budżetu, który według ocen niezależnych instytucji, zawsze był przygotowany prawidłowo. Pomimo zmian podatkowych, jakie pozbawiły kasę Chorzowa ok. 170 mln. zł, finanse miasta są stabilne.
Czas pożegnań
21 marca, podczas ostatniej sesji, przypomniano także o trudnych momentach. W 2020 roku wybuchła globalna pandemia. Walkę z koronawirusem przegrał radny Lech Motyka, kiedyś dyrektor Planetarium Śląskiego. Dwa lata później wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą.
Czwartek był też okazją do pożegnania przechodzących na emeryturę komendanta Komendy Miejskiej Policji inspektora doktora Grzegorza Matuszka, a także komendanta Komisariatu II podinspektora Andrzeja Szczęśniaka.
Po 14 latach pracy w Urzędzie Miasta na stanowisku wiceprezydenta na zasłużoną emeryturę przeszedł Wiesław Ciężkowski.
Czas wyboru
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia tego roku. Wtedy wybierzemy przedstawicieli Rady Miasta, a także oddamy głosy w wyborach prezydenckich. Termin ewentualnej drugiej tury zaplanowano na 21 kwietnia.
Napisz komentarz
Komentarze