Wielkanoc dla wielu chrześcijan na świecie jest jednym z najważniejszych świąt. W zależności od regionu, różne państwa mają swoje oryginalne świąteczne tradycje.
Ciekawą tradycją wielkanocną mogą pochwalić się Finowie. Mieszkańcy północnej Europy, a dokładniej dzieci, w Niedzielę Palmową oraz w Wielką Sobotę przebierają się za czarownice, pukając do drzwi sąsiadów w celu rzucenia na nich czarów. Należy podkreślić, że tradycja ta nie ma na celu rzucenia klątwy na sąsiadów, wręcz przeciwnie - rzucony czar ma być symbolem życzenia zdrowego i szczęśliwego roku. Podarowując sąsiadowi dekoracyjną gałązkę, czarownice oczekują w zamian uprzejmości w postaci pisanki, słodyczy czy monety.
Z głośnej i bardzo hucznej tradycji słyną Grecy. Wielka Sobota to dzień, kiedy wykonuje się tradycyjny "rzut pulą" - zrzuca się wówczas z okien swoich mieszkań i domów garnki, patelnie oraz inne wyroby garncarskie, które rozbijają się na ulicach miast.
W Niemczech święta wielkanocne wiążą się z wieloma ciekawymi zwyczajami. Najbardziej charakterystycznym elementem jest zajączek, który podobnie jak w niektórych rejonach w Polsce przynosi dzieciom prezenty. Popularne jest też malowanie jajek i szukanie ich w Wielkanocną Niedzielę. Na stołach królują jajka w różnych formach, wędliny, pieczywo, sery i słodkie wypieki. W niektórych regionach rozpala się ogniska przed kościołami. Do innych tradycji należą: stukanie się jajkami ("Eiertitschen"), tworzenie bukietów wielkanocnych i spacery po śniadaniu.
We Francji święta wielkanocne skupiają się na polowaniu na czekoladowe jajka w Wielkanocną Niedzielę. Legenda głosi, że dzwony kościelne udają się do Rzymu po czekoladowe jajka, a po powrocie dzieci ich szukają. Głównym posiłkiem jest obiad z jagnięciną, baraniną lub drobiem. Popularne są też dania z jajek, quiche i ciasta. Do innych zwyczajów należą gry i zabawy dla dzieci, rzucanie jajkami do celu i jedzenie słodkich wypieków, takich jak "Pain de Pâques". Atmosfera jest bardziej rodzinna i skupiona na świętowaniu zmartwychwstania Chrystusa.
Wielkanoc w Brazylii to czas religijnych obchodów i wyjątkowych tradycji. W Wielki Piątek odbywa się "Malhação de Judas", czyli bicie kukły Judasza, a w wielu miastach organizowane są misteria Męki Pańskiej. Popularne są też słodkie przysmaki, takie jak paçoca i czekoladowe jajka wypełnione słodyczami. Zamiast tradycyjnych polskich potraw, na stołach królują złoty dorsz, pasta z krewetek w dyni i krem z kokosa. Brazylia to kraj wielokulturowy, co wpływa na różnorodność obchodów wielkanocnych, łącząc wpływy portugalskie, afrykańskie i rdzenne.
Jak można zauważyć, każdy kraj ma inny obyczaj - wiele państw obchodzi Wielkanoc w zupełnie inny sposób niż w Polsce. Wpływ na to mają różne czynniki, które zachodzą w danym kraju, tworząc ciekawy miks zwyczajów religijnych, społecznych oraz kulturowych.
Fot: Pexels.com
Źródła:
polskieradio.pl
losgehts-deutsch.com
dojczland.info
salutfrancja.com
tvn24.pl
czasnawywczas.pl
centrummisyjne.pl
Napisz komentarz
Komentarze