Już 4 maja obchodzić będziemy Dzień Hutnika i tym samym święto patrona naszego miasta - św. Floriana. Z tej okazji Muzeum Hutnictwa przygotowało dwa wydarzenia, podczas których będzie można wspólnie celebrować ponad 220-letnie tradycje hutnicze Chorzowa.
Świętowanie rozpocznie się w Chorzowie Batorym. O godz. 11:00 ze Skweru im. Rotmistrza Pileckiego wyruszy uroczysty pochód, który wraz z Orkiestrą Dętą Huty Łabędy, uda się pod gmach dyrekcji Huty Batory. Tam, tradycyjnie już, przy figurze św. Floriana złożone zostaną okolicznościowe kwiaty.
- Pamiętając, że hutniczy święty patronuje także strażakom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom czy piekarzom, do udziału w Pochodzie zapraszamy reprezentantów innych ogniowych zawodów. W ten sposób podkreślać i celebrować chcemy rodowód oraz wyjątkową tożsamość „miasta z ognia” - podkreślają organizatorzy.
Po pochodzie do Muzeum!
Dokładnie dwa lata temu Muzeum Hutnictwa postanowiło sięgnąć do zapomnianych tradycji i powrócić do organizowania radosnego, rodzinnego święta hutniczego, zwanego kiedyś Florianfestem. Teraz przyszedł czas na jego trzecią odsłonę, która miejmy nadzieję, znów w niepowtarzalny sposób zespoli hutniczą społeczność nie tylko naszego miasta, ale całego regionu.
- FLORIANFEST wpisał się już na stałe w chorzowski kalendarz wydarzeń. Dziś nikogo już nie dziwią hutnicze flagi powiewające w pierwszych dniach maja na głównych ulicach Chorzowa, a jeszcze niedawno wywoływały zaskoczenie. To cieszy, bo jest dowodem na znaczenie hutniczych tradycji i przemysłowego rodowodu miasta. Tym razem będziemy świętować w oczekiwaniu na wpis tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego z nadzieją, że kolejny Dzień Hutnika będzie już odbywał się w ramach tego prestiżowego wpisu. Hutnicze dziedzictwo ma ogromny wspólnotowy potencjał. 4 maja serce tej wspólnoty będzie mocno biło w Chorzowie – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.
Od 14:00 do 20:00 w Muzeum Hutnictwa odbędzie się blisko 70 atrakcji. Impreza rozpocznie się Biesiadą Hutniczą z koncertową orkiestrą dętą Power of Wind. Później z kolei na rodziny z dziećmi czekać będzie m.in.: strefa warsztatowa, survival hutniczy, turniej skata, spacery tematyczne czy spektakl Hutnicze Love Story w wykonaniu Śląskiej Bajarki.
Na wydarzenie obowiązuje jeden bilet wstępu: normalny w cenie 10 zł i ulgowy w cenie 7 zł. Jako że część atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, zachęcamy do zapoznania się z dostępnym >>TUTAJ<< harmonogramem.
Napisz komentarz
Komentarze