Historia memów sięga wbrew pozorom wielu lat i wcale nie jest pojęciem nowym. Najczęściej żartobliwe komunikaty obecne są w tzw. społeczności internetowej od wielu dekad i pomagają wyrazić wiele uczuć, będąc niekiedy dobitnym komentarzem na dany temat. Nie każdy jednak wie, że memy to nie tylko publikowane w sieci obrazki. W takim razie co to takiego?
Czym są memy? Co warto o nich wiedzieć?
Internetowy mem to gatunek wypowiedzi (najczęściej w formie humorystycznej), który ma na celu trafny komentarz bieżącej sytuacji w określonej tematyce. Memy wykorzystują elementy kultury, popularne powiedzenia oraz historię zdarzeń popularnych w Internecie. To gra słów, obrazów i dźwięków, mających stanowić spójny przekaz.
Najpopularniejsze memy to obrazki z zabawnymi, celnymi komentarzami do określonych zdarzeń lub sytuacji społecznej. Często wykorzystują wizerunek znanych osób, popularne fotografie czy ilustracje specjalnie przygotowane do memów. Zdarzają się jednak takie oparte np. na muzyce (np. rickrolling czyli dowcip internetowy zawierający teledysk do utworu Ricka Astleya pt. „Never Gonna Give You Up”.).
Najpopularniejsze memy pokazywane są w wielu wersjach językowych i różnych zakątkach świata. Wzór przygotowywania mema nazywa się „templatką”. Mogą to być np. dwa charakterystyczne zdjęcia rapera Drake’a, który ma pokazywać dezaprobatę i aprobatę dla dwóch kompletnie przeciwstawnych pomysłów, przedmiotów lub idei.
Przeczytaj także: Jaki był pierwszy mem internetu?
Historia memów – kiedy pojawiły się w sieci i nie tylko?
Pojęcie mema w 1976 roku wprowadził Richard Dawkins. Biolog wskazał, że to najmniejsza jednostka przekazywania informacji kulturowej, porównując ją do genu (jako najmniejszy przekaźnik informacji genetycznej i biologicznej). W opinii antropologów kultury, memy pojawiły się jednak dużo wcześniej.
Jak bardzo? Niektórzy badacze wskazują, że pierwsze, obrazkowe komentarze o żartobliwym charakterze do sytuacji społecznej pojawiały się jeszcze w starożytnym Egipcie. Z pewnością potwierdzony jest przykład mema z lat 20. XX wieku.
Historia memów miała zacząć się w 1921 roku, kiedy w satyrycznym magazynie „The Judge” pojawił się obrazek przystojnego mężczyzny z podpisem: „Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”. Drugi, pokazujący jego karykaturę skomentowano napisem: „Jak naprawdę wyglądasz”. Co ciekawe, motyw ten wykorzystywany jest do dziś.
Rozkwit memów to epoka Internetu, a szczególnie XXI wiek. W sieci pojawiły się fora internetowe z memami, a nawet dedykowane pod nie portale. Jaką rolę pełnią dziś? Tak naprawdę stanowią jeden z trzonów komunikacji z użytkownikami sieci na różnych płaszczyznach. Pozwalają w ciekawy sposób zaprezentować działania marketingowe określonej firmy, stanowią oręż w prowadzeniu polityki, a także są świetna odskocznią od szarej rzeczywistości.
Napisz komentarz
Komentarze