Co roku 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To stosunkowo młode święto, ustanowione w 2004 roku, ale już na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości patriotycznych. Flaga jest symbolem Ojczyzny, ma ona łączyć naród w poczuciu wspólnoty i jedności.
Historia barw narodowych sięga dawnych czasów. Biel i czerwień, które składają się na Polską flagę odpowiadają kolorystyce godła państwowego - jest nim biały orzeł na czerwonym tle. Biel symbolizuje czystość, szlachetność i odwagę, czerwień zaś – przelaną krew za ojczyznę. Połączenie tych dwóch barw stało się znakiem rozpoznawczym Polaków już w średniowieczu.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku. Celem jego wprowadzenia było podkreślenie znaczenia flagi jako symbolu narodowego oraz wzmocnienie wśród Polaków poczucia tożsamości i dumy narodowej.
W przeciwieństwie do 1 i 3 maja, dzień flagi przypadający na 2 maja nie jest wolny od pracy, natomiast wiele osób decyduje się wtedy na wzięcie urlopu. W Dniu Flagi organizowane są liczne uroczystości patriotyczne. Główne obchody odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie następuje uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie. W wielu miastach w całej Polsce organizowane są również pikniki patriotyczne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Tego dnia wiele osób decyduje się na wywieszenie flagi narodowej w swoich oknach. Ma to na celu podkreślenie swojego przywiązania do barw i symboli narodowych.
Wiele inicjatyw i wydarzeń organizowanych tego dnia ma walor edukacyjny - szczególnie przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o historii oraz znaczeniu symboli narodowych. Organizowane są konkursy, wystawy i prelekcje, podczas których można dowiedzieć się więcej o fladze polskiej i jej roli w życiu Polaków.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które przypomina nam o naszej historii, tradycji i wartościach narodowych. 2 maja składa się na całość "majówki", której nadaje bardziej patriotyczny charakter.
Fot. Pexels.com
Źródła:
gov.pl
niepodlegla.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze