Ostatnie pięć lat to czas inwestycyjnej rewolucji w Parku Śląskim. Dzięki pozyskanym, zarówno z Unii Europejskiej jak i budżetu województwa środkom, udało się zrealizować projekty, które nie tylko przyczyniły się do spektakularnej metamorfozy Zielonych Płuc Śląska, ale też sprawiły, że stały się one jednym z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w naszym regionie.
- W 2019 roku zapewniałem, że dołożę wszelkich starań, aby w Parku Śląskim nastąpiły oczekiwane przez mieszkańców naszego regionu inwestycje i udało się je zrealizować. Te ponad 500 milionów zł wydatkowanych na modernizację Parku Śląskiego to dobrze wydane pieniądze - podkreślał podczas konferencji marszałek Jakub Chełstowski.
Wśród największych inwestycji wymienić należy chociażby: budowę II odcinka Kolei Linowej Elka, rozbudowę i modernizację Planetarium Śląskiego, otwarcie Ogrodu Japońskiego, renowację Kręgów Tanecznych, stworzenie ekspozycji Lasu Deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym czy powstanie Wodnego Placu Zabaw. Ponadto odnowiono alejki oraz poddano renowacjom rzeźby, co w sumie przełożyło się na ponad 100 zrealizowanych projektów.
Co aktualnie dzieje się w Parku?
Jak się okazuje, ta imponująca liczba gotowych już inwestycji, to dopiero początek. Obecnie trwają tam jeszcze prace związane m.in. z modernizacją Kanału Regatowego czy budową Nowej Fali.
- Warunki pogodowe, które były jesienią i zimą, spowodowały, że wykonawca Fali złożył wniosek o przesunięcie jej realizacji. Pierwotnie miała ona być gotowa w połowie września tego roku, jednak teraz wszystko wskazuje na połowę listopada. Zakładam więc, że do końca roku inwestycja zostanie zakończona, później przejdziemy do odbiorów i skończy się to wiosną 2025 roku wielkim otwarciem Fali - wyjaśnił prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.
Jeśli chodzi o Kanał Regatowy właśnie dobiega końca I etap robót, zakładający remont nadbrzeży, odmulenie kanału, wymianę mostków oraz remont wyspy.
- Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania drugiego przetargu na otoczenie Kanału i mamy nadzieję, że do końca miesiąca zostanie on ogłoszony. Otwarcia spodziewamy się pod koniec przyszłego roku. Chcielibyśmy, żeby to było wcześniej, przed sezonem, ale nie wiem czy to się uda, bo jest jeszcze sporo prac związanych z nawierzchniami i to na pewno trochę potrwa - dodaje Paweł Bilangowski.
Oprócz tych dwóch, szczególnie wyczekiwanych przez miłośników Parku Śląskiego inwestycji, wiele jest jeszcze innych, do których trwają przygotowania. Mowa tu o: budowie III odcinka Kolei Linowej Elka, remoncie i konserwacji rzeźby "Żyrafa", wdrożeniu nowego systemu parkingowego wraz z infrastrukturą i jej montażem, remoncie Alei Żyrafy czy remoncie Alei Planetarium (etap II).
Napisz komentarz
Komentarze