Poniedziałkowe obrady rozpoczęły się od zaprzysiężenia nowych radnych. Na przewodniczącego sejmiku wybrany został Jacek Jarco. Wiceprzewodniczącymi zostali: Alina Bednarz, Stanisław Gmitruk oraz Mirosław Mazur.
Marszałkiem województwa wybrany został, tak jak wynikało z wcześniejszych doniesień Wojciech Saługa. Szef śląskiej Platformy Obywatelskiej wrócił na to stanowisko po ponad pięciu latach. Wcześniej piastował je w latach 2014–2018. Prawo i Sprawiedliwość wystawiło swojego kandydata na marszałka - Jana Chrząszcza. Ostatecznie Saługa wygrał w tajnym głosowaniu stosunkiem głosów 29 do 16.
Wiele wskazuje na to, że Saługa byłby marszałkiem również w poprzedniej kadencji, gdyby nie "zdrada" Wojciecha Kałuży. Polityk Nowoczesnej tuż po wyborach zmienił barwy na PiS, dając im większość. Za to otrzymał stanowisko wicemarszałka. W litopadzie 2022 roku marszałek Jakub Chełstowski wraz z grupą 3 radnych PiS-u przeszedł do opozycji i tym samym ugrupowanie straciło władzę.
Na wicemarszałków wyłoniono Bartłomieja Sabata i Grzegorza Boskiego. Zarząd województwa uzupełnili: Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk.
Kim są najważniejsze osoby w sejmiku woj. śląskiego?
Marszałek Województwa Śląskiego: Wojciech Saługa - polski polityk, Wiceprezydent Jaworzna, Senator V kadencji (2004–2005), Poseł na Sejm V, VI, VII i IX kadencji (2005–2014, od 2019), w latach 2014–2018 Marszałek Województwa Śląskiego. Jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej na Śląsku.
Przewodniczący sejmiku: Jacek Jarco - przedsiębiorca, działacz społeczny, samorządowiec. Radny Rady Powiatu w Żywcu III, V i VI kadencji. W latach 2006-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, a od roku 2014 do 2024 funkcję wiceprzewodniczącego tej komisji. W Radzie Powiatu pełnił również funkcję Przewodniczącego Klubu Radnych Polska 2050. Od roku 2005 jest wiceprzewodniczącym Spółki Wodno-Ściekowej Wieprz. W latach 2006 do 2014 był członkiem zarządu Krajowego Forum Spółek Wodnych oraz przez dwie kadencje członkiem Rady Regionu Górnej Wisły przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie Od 26 lat prowadzi własne przedsiębiorstwo.
Wicemarszałek Województwa Śląskiego: Bartłomiej Sabat - wieloletni samorządowiec, radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 Zastępcą Prezydenta Częstochowy. Ma także duże doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Przez 7 lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez 5 lat – pracował na stanowisku Wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.
Wicemarszałek Województwa Śląskiego: Grzegorz Boski - w minionej kadencji był Członkiem Zarządu Województwa. Od 2013 roku pełnił funkcję Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.
Członek Zarządu Województwa Śląskiego: Joanna Bojczuk - absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe Master Business of Administration w Wyższej Szkole Biznesu. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 9 lat, związana jest z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie pełni funkcję m.in. Naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami. Angażuje się nie tylko w działania ekologiczne, ale i społeczne. Wspiera projekty lokalnych organizacji pozarządowych.
Członek Zarządu Województwa Śląskiego: Rafał Adamczyk - polityk, samorządowiec i urzędnik. Były Wiceprezydent Będzina. Poseł na Sejm IX kadencji. Od 2024 roku Wicewojewoda Śląski. Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Kształcił się podyplomowo w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Pracował w Urzędzie Miejskim w Będzinie, m.in. jako Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, a do 2015 jako Pełnomocnik i Rzecznik Prasowy Prezydenta W styczniu 2024 powołany na stanowisko pierwszego Wicewojewody Śląskiego.
źródło / fot. Śląskie. Pozytywna Energia
Napisz komentarz
Komentarze